Zdravotní prohlídka
Nahrání zdravotní prohlídky do členské sekce EOS:
Základní zdravotní prohlídku je možné absolvovat i u svého praktického lékaře. Klub BLACK ANGELS však doporučuje navštívit sportovní lékaře, kteří se na zdravotní prohlídky specializují. V rámci spolupráce máme během roku několik vyčleněných termínů u odborníků. O těchto termínech vždy informujeme na webu formou článku.
Legislativa ČR
Od 1. 1. 2014 je účinná nová Vyhláška o zdravotní způsobilosti k tělesné výchově a sportu, vydaná Ministerstvem zdravotnictví ČR pod č. 391/2013 Sb. Tato vyhláška zavádí povinnost zdravotních prohlídek pro všechny sportovce účastnící se organizovaných soutěží. Na jejím základě je pak ČFbU povinna kontrolovat platnost těchto zdravotních prohlídek u svých členů hrajících soutěže.
Typy lékařské prohlídky
Každý výkonnostní sportovec musí absolvovat:
- vstupní lékařskou prohlídku – absolvuje sportovec obvykle pouze jednou, a to před registrací v ČFbU; při první prohlídce u lékaře (při změně lékaře může nový lékař provádět opět vstupní prohlídku, především pokud nemá k dispozici veškerou předchozí zdravotní dokumentaci sportovce);
- pravidelnou lékařskou prohlídku – absolvuje sportovec každých 12 měsíců.
Obsah lékařské prohlídky
Obsahem každé lékařské prohlídky (vstupní i pravidelné) musí být tzv. “základní vyšetření“:
- rodinná anamnéza se zaměřením na výskyt náhlého úmrtí;
- sportovní anamnéza se zaměřením na provozovanou pohybovou aktivitu posuzované osoby a popis druhu, časové a fyzické náročnosti sportu, pro který je posuzována;
- rozbor údajů o dosavadním vývoji zdravotního stavu posuzované osoby a dosud prodělaném onemocnění a užívaných léčivých přípravků s cíleným zaměřením zejména na výskyt nemocí, které mohou omezit nebo vyloučit zdravotní způsobilost posuzované osoby ke sportu nebo tělesné výchově, k nimž je posuzována;
- komplexní fyzikální vyšetření s důrazem na posouzení stavu a funkce orgánů a systémů posuzované osoby, které budou zatěžovány sportem nebo tělesnou výchovou, k nimž je posuzována;
- rozbor údajů o vykonávaném sportu nebo tělesné výchově.
- Vstupní lékařská prohlídka pro výkonnostního sportovce vedle základního vyšetření dále obsahuje:
- zjištění základní antropometrie;
- standardní klidové elektrokardiografické vyšetření (měření EKG);
- laboratorní a jiná odborná vyšetření, pokud to vyžaduje zdravotní stav zjištěný základním vyšetřením nebo pokud je to nutné s ohledem na věk posuzované osoby nebo zdravotní náročnost sportu a předpokládanou intenzitu zatížení a objem tréninku.
Pravidelná lékařská prohlídka obsahuje vedle základního vyšetření laboratorní a další odborná vyšetření, pokud to vyžaduje zdravotní stav posuzované osoby zjištěný základním vyšetřením nebo zdravotní náročnost sportu nebo předpokládaná intenzita zatížení a objemu tréninku.
Lékař a formulář
Zákon č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách v § 51, odst. 4 písm. b), pak stanoví, že zdravotní způsobilost k výkonnostnímu sportu v organizovaných sportovních soutěžích posuzuje a lékařský posudek vydává registrující poskytovatel nebo poskytovatel v oboru tělovýchovné lékařství. V souladu s § 42 odst. 1 písm. b) a odst. 2 tohoto zákona je tímto poskytovatel (lékař) v oboru všeobecné praktické lékařství nebo v oboru praktické lékařství pro děti a dorost. Více informací můžete nalézt v článku lékařského časopisu Pediatrie pro praxi.
Pro lékařský posudek není zákonem předepsaný žádný konkrétní formulář. Lékaři postupně v praxi vytvořili formulář, který naleznete ZDE.
Legislativa ČFbU
Na základě této úpravy legislativy ČR dochází k úpravě a doplnění předpisů ČFbU s platností od 1. 7. 2015, z nichž zásadní jsou úpravy ustanovení Soutěžního řádu v článcích 4, 5 a 6 (články jsou řazeny dle logické návaznosti):
6.2. Lékařský posudek
- Každý hráč musí mít v den nastoupení k utkání lékařský posudek vydaný poskytovatelem zdravotních služeb v oboru všeobecné praktické lékařství nebo v oboru praktické lékařství pro děti a dorost anebo poskytovatelem zdravotních služeb v oboru tělovýchovné lékařství, se závěrem, že je hráč zdravotně způsobilý hrát florbal.
- Lékařský posudek nesmí být starší 12 měsíců.
- Za dodržování povinností uvedených v bodě 6. 2. písm. a) odpovídá oddíl.
- Kontrolu dokumentů o zdravotní způsobilosti hráčů je oprávněn provádět řídící orgán soutěže.
5.1. Soupiska
- Každý hráč uvedený na soupisce družstva musí mít ke dni zadání na soupisku družstva platný lékařský posudek dle vyhlášky 391/2013 Sb. Potvrzení o platném lékařském posudku musí být doloženo v informačním systému ČFbU.
4.3.
Oddíly, mající zařazena svá družstva do soutěží, jsou povinny:
- na výzvu řídícího orgánu soutěže předložit písemně kopii lékařského posudku o zdravotní způsobilosti k výkonnostnímu nebo vrcholovému sportu (dále také jako „lékařský posudek“) hráče uvedeného na soupisce družstva do 10 dnů od doručení výzvy.
Závěr a shrnutí
Každý hráč tedy musí mít v době nastoupení k utkání platný lékařský posudek pro hraní florbalu. Při zařazení hráče na soupisku existenci a platnost takového posudku potvrdí sekretář oddílu aktivně ve FISu. Řídící orgán soutěže, tedy příslušný sekretariát, výkonný výbor, či ligová komise může kdykoliv provést kontrolu platnosti lékařského posudku u jakéhokoliv hráče prostřednictvím žádosti na oddíl, kde je registrován. Tento oddíl pak má povinnost dodat kopii lékařského posudku do 10 dnů.
Časté otázky
Potřebuji lékařskou prohlídku, abych mohl hrát, co mám dělat?
Je potřeba zajít je svému praktickému lékaři se žádostí o lékařský posudek a prohlídku absolvovat.
Od kdy potřebují mít platný lékařský posudek?
Z hlediska startu v soutěžích ČFbU, musí mít hráč platný lékařský posudek v den nastoupení k utkání. Z hlediska vyhlášky Ministerstva zdravotnictví musí mít hráč platný lékařský posudek již v době přípravy na účast v soutěži, tj, i během tréninků v oddíle.
Potřebuje lékařskou prohlídku každý hráč?
Ano. Každý hráč či hráčka nastupující v soutěžích ČFbU v každé věkové kategorii od přípravky po veterány musí absolvovat lékařskou prohlídku.
Může mi lékařskou prohlídku provést můj praktický lékař?
Ano. Lékařskou prohlídku může provést praktický lékař i dětský praktický lékař.
Jak často musím chodit na prohlídku?
Po první vstupní lékařské prohlídce musí každý organizovaný sportovec (hráč) absolvovat pravidelnou lékařskou prohlídku minimálně jednou za 12 měsíců.
Mám lékařskou prohlídku na letní tábor, která je platná na 12 měsíců. Mohu ji využít i na florbal?
NE. Je třeba mít lékařskou prohlídku se zaměřením na konkrétní sport, tedy na florbal. Z lékařského posudku musí být jasně patrné, že je hráč zdravotně způsobilý hrát florbal.
Musím mít lékařský posudek s sebou na utkání, abych mohl nastoupit?
Ne. Lékařský posudek není přímo při soutěžních utkáních nijak kontrolován. Kontroly probíhají mimo utkání v průběhu sezóny u sekretářů oddílu. Pro účast v regionálním výběru je třeba platný lékařský posudek předložit regionálnímu sekretariátu.
Musím o lékařskou prohlídku dopředu zažádat?
Záleží na vašem praktickém lékaři, ale obvykle ne. Stačí jen při návštěvě lékaře přinést vyplněnou žádost o provedení prohlídky.
O jaký druh lékařské prohlídky mám lékaře žádat, tedy, co mám na formuláři zaškrtnout?
Hráč účastnící se soutěží ČFbU žádá o lékařskou prohlídku k výkonnostnímu sportu, pro sportovní disciplínu FLORBAL. Druh lékařské prohlídky žadatel volí podle toho, jestli již dříve lékařskou prohlídku absolvoval. Pokud NE, pak žádá o vstupní prohlídku. Pokud již dříve vstupní prohlídku pro FLORBAL absolvoval, žádá o pravidelnou prohlídku.
Co když můj lékař není schopen provést kontrolu EKG?
V takovém vás velmi pravděpodobně pošle na pracoviště, kde jsou schopni EKG měřit.
Co když můj lékař odmítne lékařskou prohlídku provést?
Praktický lékař má dán postup, který má dodržet. Je vhodné případně na tento článek odkázat (předložit jej lékaři). Pokud by i nadále odmítal, je vhodné zvážit návštěvu jiného lékaře.
Platí se u lékaře za prohlídku, a pokud ano, kolik?
Ano, za lékařskou prohlídku si lékaři účtují poplatek, zpravidla ve výši 150,- Kč. Pokud váš lékař nemá přístroj na měření EKG a pošle vás na jiné pracoviště, pak i za tento úkon je účtován zpravidla poplatek ve výši 150,- Kč.
Některé zdravotní pojišťovny tuto prohlídku hradí – informace na webu příslušné zdravotní pojišťovny.