Sokoli berou bod po prodloužení s Libercem

BA Sokoli Pardubice dnes vyzvaly na půdě SH Dašické FBC Liberec, se kterým to byl souboj o první příčku v tabulce Livesport Superligy. Již před zápasem bylo zřejmé, že se bude jednat o velmi vyrovnaný zápas, který nabídne spoustu soubojů. Jak se utkání vyvíjelo, se dočtete v článku níže.

Již od prvních vteřin bylo jasné, že zápas bude ve vysokém tempu a žádný z týmů nebude chtít dát soupeři vůbec nic zadarmo. Bezbrankový stav nevydržel na světelné tabuli příliš dlouho, již v čase 01:30 otevřel skóre zápasu hostující Lukáš Macháč, jenž se prosadil z brejku, když šikovným lobem přehodil domácího Marka Netopilíka. Pro Sokoly byl tento inkasovaný gól jako studená sprcha, která je naštěstí probudila k větší aktivitě. I přesto, že byli pardubičtí více na míčku, nedostávali se do potřebných prostorů a nevytvořili tak nebezpečnou šanci.

V čase 04:15 využil domácích chyb Vojtěch Wiener a navýšil již na 2:0 pro hosty. Druhá branka odstartovala tlak Liberce, jenž se snažil zavřít domácí pětici na jejich polovině. Spása pro Pardubice přišla na začátku 7. minuty, kdy bylo po zmatku v malém brankovišti Chlada nařízeno trestné střílení. K jeho exekuci se nemohl postavit nikdo jiný než Matouš Burian, jenž si v předešlých sezonách v dresu BLACK ANGELS vypěstoval pověst nájezdového machra. I tentokrát si počínal velmi zkušeně a snížil tak na 1:2.

O 4 minuty později rozjásal domácí fanoušky Vojtěch Novotný, jehož dalekonosný projektil skončil až za zády hostujícího Chlada. Na této brance se lvím dílem podílel Ondřej Kroužek, jenž dokonale zakryl výhled již zmíněného brankáře Chlada. Tato branka odstartovala divokou pasáž, během které se značně zvedlo tempo hry. Po zhruba 120 vteřinách hry poslal domácí do vedení Tomáš Čáslava. Poté, co Kopecký vybojoval na své polovině míček, našel prchajícího Čáslavu, který hostujícího gólmana obelstil lišáckým lobem. Radost však Sokolům nevydržela příliš dlouho. Bombou od mantinelu prostřelil liberecký Korych vše, co mu stálo v cestě a srovnal tak na 3:3.

Následujících několik minut bylo opět velmi výživných. Hra se přelévala nahoru dolů, šance se vyskytly na obou stranách, gólovou radost však nepřinesly. Změnu nerozhodného stavu provedl na konci 17. minuty domácí kapitán Daniel Ludvík. Po nepřehledné situaci vypadl míček z Petra Chlada, čehož využil domácí kapitán a snadno zakončil do odkryté branky. Závěrečné minuty poslední třetiny další branku nepřinesly a do šaten se tak šlo za stavu 4:3 pro domácí Pardubice.

Úvod prostřední části patřil bezpochyby domácím Sokolům, kteří se drželi daleko více na míčku a snažili se postupně dostat na útočnou polovinu. Martin Obuškevič mohl z nebezpečného prostoru zdvojnásobit vedení, stopku mu však vystavil hostující Chlad. Po jeho výhozu bohužel zahrál Obuškevič rukou a musel se tak odebrat na trestnou lavici na 2 minuty. I přes několik nebezpečných šancí se domácím podařilo první oslabení ubránit, v pěti ale nevydrželi příliš dlouho. V čase 25:24 se sekáním provinil Matěj Boček a Sokoli tak opět museli bránit ve čtyřech. Ke konci 27. minuty mohl liberecký Faksa využít početní výhodu, prázdnou branku ale minul.

Sokolům se podařilo přežít i druhé oslabení a jako bonus se jim podařilo i navýšit skóre. Ihned poté, co Boček naskočil zpět do hry, vybojoval David Žáček za brankou soupeře míček a parádní zadovkou našel volného Štylera, jenž měl před brankou snadnou práci a upravil tak na 5:3. Na pátou branku Pardubic brzy navázal Matěj Boček, který v čase 30:18 bekhendem uklidil míček pod břevno až za záda libereckého gólmana. S pardubickými góly se roztrhl pytel a už o 20 vteřin později mohli Sokoli slavit znovu. Po přihrávce Čáslavy natáhl Marek Fryš od pravého mantinelu a jeho schovaný projektil vyplaval až v liberecké síti - 7:3 pro Sokoly!

Liberecký celek, který vypadal jako kdyby ho opařili vařící vodou, se snažil vzpamatovat z gólové smrště Sokolů. Příliš času na to hostující hráči neměli, jelikož tlak Pardubic i nadále neustával. O pár minut později Kopecký netrefil odkrytou bránu, načež Filip Neklan orazítkoval horní tyč liberecké branky. Dominance Sokolů byla jasně viditelná. Na začátku 38. minuty se Liberec přeci jen dostal do šance, kdy však v situaci 3 na 1 Vojtěch Wiener minul branku. Své zaváhání napravil o pár okamžiků později a v čase 37:22 se prosazuje po střele z výběhu, čímž upravil na 4:7. Do konce třetiny se na obou stranách vystřídaly šance na gól, ani jeden tým ji však nevyužil. Po 40 minutách hry tak platilo skóre 7:4 pro domácí Pardubice.

I závěrečná periodu začali na míčku opět domácí Sokoli, kteří hostující hráče k ničemu nepouštěli. Na začátku 43. minuty se do samostatného brejku dostal Matouš Burian, bohužel mu tentokrát zakončení nevyšlo a míček skončil pod Chladem. V čase 43:43 snížil Jakub Mádlo, který v předbrankovém prostoru dorazil projektil z hole Vojtěcha Janečka a upravil tak na rozdíl 2 gólů.

Po Mádlově gólu se Liberec značně nadechl a vytvořil si několik dalších nebezpečných šancí na ohrožení Netopilíkovy branky. V čase 46:51 Jakub Faksa zasáhl vysokou holí jednoho ze Sokolů a musel se tak poroučet na trestnou lavici na 2 minuty. Hráči Pardubic ihned začali kombinovat na polovině soupeře. Jejich střelecké pokusy buď zlikvidovala liberecká obrana nebo připravený Chlad. Čtyři vteřiny před koncem početní výhody natáhl z dálky Jakub Hromada, jenž tvrdou ránou propálil vše, co mu stálo v cestě a vrátil tak Sokolům tříbrankové vedení.

Po buly přišla chyba v obraně a vytáhnout se tak musel Marek Netopilík, jenž skvělým skokem sebral tutovku z hole Mádla. Na co už dosáhnout nemohl, byla střela Jakuba Faksy, který po krosové přihrávce od Horna pálil rovnou z první a svůj cíl trefil. O minutu později se hostující celek radoval znovu. Wienerovo nahození před branku usměrnil za Netopilíkova záda Jakub Mádlo a snížil tak už na rozdíl jediné branky. Po této brance si domácí vybrali oddechový čas, aby přerušili rozjetý Liberec. Následně se střídaly šance na obou stranách, které daly vyniknout oběma maskovaným mužům. V čase 55:38 byl 2 minutami potrestán liberecký Kučera za hrubost a Sokoli tak dostali k dispozici další početní výhodu.

Tentokrát speciální formace Pardubic nezvládla zužitkovat přesilovou hru. Necelé 2 minuty do konce zápasu znamenalo, že to Liberec bude zkoušet v šesti hráčích v poli. V čase 58:51 se Faksa pustil do výběhu od levého mantinelu a jeho projektil doplachtil až do domácí branky a liberečtí se tak mohli radovat z vyrovnání na 8:8. Ve zbývající minutě se již nic nestalo a zápas tak muselo rozhodnout prodloužení.

Prodloužení netrvalo příliš dlouho. Nejprve se na míčku drželi hráči Pardubic, kteří se snažili vymyslet útočnou akci na ohrožení liberecké branky. Po dlouhém nahození se k míčku dostali hostující Faksa, který se sprintem po levé straně dostal až na hranu velkého brankoviště, odkud vyslal krosovku na Wienera, jenž se z první nemýlil a rozhodl tak o vítězi zápasu poměrem 9:8.

Diváci, jak v hale, tak u televizních obrazovek jistě nemohli být zklamaní, protože napínavější vývoj zápasu už asi ani být nemohl a každý si jistě přišel na své. K vidění bylo spoustu soubojů, gólů, ale i nádherných akcí. Sokoli tak každopádně berou ze zápasu pouze bod a zaujímají tak druhou příčku s bodovým náskokem na třetí Bohemians. Výkon podali hráči velmi solidní a doufejme, že se takto bude Sokolům dařit i nadále.