Skoro již rok sužuje naši republiku onemocnění COVID-19. Týká se všech věkových i sociálních skupin. Nejinak tomu je u sportovců. Jelikož je tu tento virus již více než rok, není radno brát jej na lehkou váhu. Za florbalový oddíl doporučujeme přečíst a odkazujeme na článek kvalifikovaných lékařů, ale i sportovců s názvem "Komplexní interdisciplinární pohled na návrat ke sportu po prodělání infekce COVID-19."
Hlavně u osob, které onemocnění prodělaly, bychom měli být obezřetní. Z dlouhodobého hlediska zatím výsledky nejsou známé, ale každý sportovec by měl po uplynutí osobní izolace podstoupit výstupní lékařskou prohlídku a poté dbát na postupné dávkování zapojení se do zátěže. Podceňovat bychom neměli hlavně nevyžádané zdravotní komplikace, které mohou zapříčinit problémy v oblasti psychického zdraví jedinců. Nadále je také potřeba věnovat zvýšenou pozornost některým orgánovým soustavám a specifickým symptomům, které by mohly značit dlouhodobé poškození novým typem koronaviru.Z článku (celý článek si můžete přečíst
zde) vychází výsledky, že každý jedinec by se měl plnohodnotně vrátit k maximální zátěži nejdříve až 17. den od pozitivního výsledku testu. To uvádí také přiložená tabulka, která přehledně ukazuje jednotlivé fáze návratu sportovce k zátěži podle dnů. Rozdíly jsou samozřejmě podle věku sportovce. U některých dětí se může i po lehkém průběhu s odstupem několika týdnů rozvinout multisystémový zánětlivý syndrom (MIS‐C).
V americké studii na 35 dětech s průměrným věkem 10 let, 28% přítomností komorbidit (asthma bronchiale, nadváha), bylo k MIS‐C přidruženo také akutní srdeční selhání. U 25 z 35 pacientů bylo pozorováno úplné navrácení funkce levé srdeční komory. Žádný z pacientů nezemřel. U dětí od 15 věku do dospělosti se doporučuje sledování chování lidského těla a zařadit pro kontrolu výstupní test u praktického lékaře anebo kardiologa. Problém se vyskytuje také u případů, které nastávají, když člověk prodělá nemoc bez příznaku.
Za florbalový oddíl doporučujeme, aby se každý jedinec po prodělání nemoci nechal preventivně otestovat sportovní prohlídkou. Dbáme na dlouhodobý zdravý rozvoj jedince a tohle bereme jako důležitý krok pro „aktivní restart“ sportovce pro zapojení do tréninkové zátěže. V zátěžovém testu a celkovém sportovním testu mohou výsledné hodnoty lépe, než při klidovém EKG vyšetření, ukázat možné problémy, které mohou kdykoliv nastat.
Proto za celý klub doporučujeme sportovní prohlídky. Absolvovat prohlídky můžete ve sportovní laboratoři Sportmed. Tuto možnost může využít každý člen našeho klubu (děti, ale i trenéři a rodiče). Stále se můžete hlásit na volné termíny 24. a 25. února přes přihlášku
zde. Více informací o sportovní prohlídce naleznete v našem
předchozím článku.
Společně buďme opatrní a obezřetní, abychom mohli opět společně všichni zdravě sportovat!
Autor článku: Jakub Zalubil