Naši dorostenci byli v kategorii B16 (ročníky 2003 a mladší), která celkem čítala 52 týmů, nalosováni do skupiny B. Našimi soupeři byly dva zahraniční celky, švýcarský Zug a švédský Warberg, a jeden český, tým Vsetína. Turnaj nám měl především ukázat silné a slabé stránky dorosteneckého týmu, na které se pak zaměříme na srpnovém soustředění. Také jsme chtěli vidět, jak budou fungovat vazby mezi některými hráči.

Ve skupině jsme jednoznačně porazili béčko Zugu 7:2, kdy jsme měli, až na malé výpadky, navrch na obou polovinách hřiště a tlak dokázali přetavit v góly. Nutno podotknout, že áčko Zugu pak celý turnaj v této věkové kategorii vyhrálo. Druhý zápas proti Vsetínu skončil naší prohrou 1:2, přestože jsme měli po celou dobu drtivou převahu a soupeře jasně přestříleli. Hra do plných nám dělala problémy, pracně připravené střelecké pozice jsme nedokázali využít a protivník nás zaskočil z rychlých brejků. V zápase o první místo ve skupině jsme porazili po vynikajícím výkonu Švédy z Warbergu 4:0. Výborným pohybem a aktivitou hráčů s i bez míčku jsme si vytvořili permanentní tlak a dostatek šancí ke skórování a naopak soupeře aktivní obranou téměř k ničemu nepustili.

 

V playoff jsme nejprve v 1/16-finále narazili na Tým Pandas z Curychu. Soupeř byl evidentně slabší, většinu zápasu vyčkával a bránil od poloviny. Naše výhra 5:2 mohla být vyšší, ale průběh a tempo zápasu byly ovlivněny mnoha vyloučeními, včetně červené karty pro jednoho z trenérů soupeře, a s tím spojenými diskuzemi. Naše přesilovky byly bohužel bezzubé, naopak jsme při jedné z nich z brejku inkasovali. Nicméně hráči v závěru využili děravé obrany a v klidu utkání dotáhli do vítězného konce.

Páteční 1/8-finále nám do cesty postavilo slovenský výběr Maskantje doplněný několika kvalitními kluky z Čech. Úvod zápasu byl zcela v režii soupeře, který byl velmi silný na míčku a dokázal rychle měnit těžiště hry. Rychle jsme prohrávali o tři branky a hráči vypadali hodně zaskočeně. Branky jsme inkasovali nedůrazným pokrytím soupeře okolo brankoviště. Po výměně brankáře dostal tým nový impuls a hra se začala vyrovnávat, avšak na začátku druhé půle jsme inkasovali počtvrté. Ovšem pak se začaly dít věci. Naše první branka nás dostala ještě více do zápasu. Kluci stupňovali tempo a najednou jsme začali být my ten aktivnější tým, který vyhrává většinu osobních soubojů, a soupeř se stěží bránil. Snížili jsme na 3:4, ale víc už jsme nestihli. V této fázi turnaje ještě běžel hrubý čas celé utkání a nemohl se vzít timeout, a proto jsme neměli možnost náš závěrečný nápor lépe připravit. I tak hráči zaslouží za parádní obrat v zápase proti těžkému soupeři pochvalu. S turnajem jsme se rozloučili rozhodně se ctí.

 

Závěr: PG nám ukázaly, že náš dorost má velmi solidní potenciál pro další výkonnostní růst. Předvedená hra založená na týmovém pojetí a maximálním nasazení snesla přísné měřítko. Přestože jsme měli asi věkovým průměrem nejmladší tým na turnaji (z 20 hráčů bylo 9 z ročníku 2004 a 3 z ročníku 2005), tak všichni hráči obstáli. Je třeba si uvědomit, že jediná cesta k úspěchu vede přes poctivou dřinu v každém tréninku a mentální připravenost ☺ Pokud se budou kluci této jednoduché rovnice držet, tak z nich vyroste v nastávající ligové sezoně obávaný soupeř. Díky hráčům za předvedené výkony, rodičům a fanouškům za podporu během celého turnaje.

 

Trenér Tomáš Hejda