< >
zalu
28
Pro
sdílet článek
Jakub Zalubil

Rozhovor s trenérem Jakubem Zalubilem

Kuba Zalubil sice není odchovancem klubu, ale působí zde již desátým rokem. Od  léta v klubu působí jako nový šéftrenér mužské složky celého klubu. Nejen o této práci se nám rozpovídal v obsáhlém rozhovoru aktuální trenér dorostenců a juniorů, kterého všichni v klubu znají pod přezdívkou Zalu.

 

V klubu už nějaký ten pátek působíš. Popiš své začátky trénování v klubu.
Byl jsem druhým rokem dorostenec, když jsem přišel do BA jako hráč. V klubu moc trenérů nebylo a hned v mé druhé sezóně mi bylo nabídnuto, zda bych nechtěl začít pomáhat s mládeží. Lákalo mě to a začal jsem v mladších žácích trénovat například Andreje Svatoše (loňský kapitán stříbrných juniorů) či Ondru Kraťka (brankáře Fbš Bohemians). Nakonec to dopadlo tak, že jsem na zápasy jezdil s kategoriemi od přípravky po dorost B :D.. Dnes skoro nepředstavitelné ale byly to hodně zajímavé zkušenosti.

 

Velmi brzy jsi dostal nabídku trénovat dorost A. Kolik ti bylo let?
Z prvního společného soustředění dorostu A jsem odjížděl dříve z důvodu nástupu na vysokou školu. Takže mi bylo dvacet a já měl předat něco klukům, kterým bylo jen o čtyři anebo o pět méně, než mně a zároveň jsme spolu předtím i trénovali. Začátky byly krušné, ale dost mi pomohl Jirka Hromádka. V sezóně jsme dokázali porazit Tatran i Chodov. Což v tu dobu byl úspěch a do teď na tu sezónu včetně bronzu z Brna rád vzpomínám.

861245_543439222355444_1276795755_o
Postupně sis vybudoval pozici trenéra juniorů a postupu do tehdejší G2 ligy juniorů, stal ses členem vedení klubu. Aktuálně jako trenér vedeš tři družstva (junioři A, dorost A a mladší žáci Rookies) jako trenér a o další týmy se „staráš“ jako šéftrenér. Jaká to je práce a dá se to všechno stíhat?
Postupně do juniorky dorostla skvělá Blackovská generace odchovanců, kteří dokázali společně neskutečné věci v BA. Vyhrát Prague games a být dvakrát druzí v republice o něčem svědčí. Nyní tito kluci postupně přetékají do mužského týmu a je krása je sledovat. Já se snažil pro Blacky vždy udělat co nejvíce, co jsem mohl. K hodně času ztrávených na hale se přidal čas mého pobytu v kanceláři klubu, kde se snažím pomáhat s chodem a rozvojem klubu. Stíhat se to všechno dá, když nejste jako trenér na všechno sám.
Jak zhodnotíš prozatimní půl rok u svých kategorií?
Začnu od nejmladších. U mladších žáků Rookies pracujeme se začátečníky a snažíme se tam točit do zápasů co nejvíce kluků a mladších žákyň, které hrají jen 3+1 a zvykaly si na pětkový florbal. Dorost jsem převzal s Karlem Staňkem v listopadu. Zde klukům nastavujeme proces fungování a je zde spousty práce před námi. Výsledkově zde spokojeni být nemůžeme, ale herní prvky se u kluků zvedají. Juniorům se po vstupu do základní části až na jeden výpadek daří. Zde je vidět síla v širokém kádru, který je pro nejvyšší soutěž velmi důležitý. Zde spokojeni být můžeme, ale teprve play off ukáže, jak na tom doopravdy jsme.
V čem si myslíš, že je největší rozdíl mezi současným klubem a BA před 10 lety?
Určitě ve všem. Klub udělal neskutečný posun za těch deset let, co jsem tu začínal já. Členská základna se rozrostla minimálně o polovinu a během tohoto období se samotný sport hrozně posunul. Dříve naši muži hráli nějakou pátou ligu, nyní jsou mezi těmi nejlepšími v 1.lize a usilujeme o postupu do Superligy. Skvělé nám funguje mládež a náš ročníkový systém. Našim cílem je dosáhnout co největší spolupráce mezi jednotlivými družstvy. Snažíme se potenciál všech členů rozvíjet co nejvíce, k tomu slouží například naše brankářské akademie. Asi jako v každém sportu narážíme na problémové sportovní prostředí a vytváření tlaku ze stran rodičů. S těmi se snažíme co nejvíce pracovat pomocí rodičovských schůzek. I když někdy je to těžké vyjít všem vstříc. Hlavně těm, kteří si myslí že mají doma desetiletého Jágra či Haška a je těžké jim vysvětlit, že nám jde primárně o to, aby to dítě u sportu vydrželo co nejdéle a neskončilo v patnácti otrávené.

 

Mimojiné vedeš pod záštitou Českého florbalu výběry dorostu Prahy, což je poslední stupeň regionálních výběrů před celostátním reprezentování v juniorské kategorii. Jaký je rozdíl v práci s těmi nejlepšími a v klubu?
Dříve jsem měl zkušenost trénovat výběry žáků a musím říct, že práce u výběrů v pražském regionu je doopravdy jiná než v klubu. Přesto i zde je vidět, že florbal je stále amatérským sportem. To dokazuje i přístup jednotlivých hráčů nejen v klubu, ale také na výběrech. V dorosteneckém věku lze sledovat ohromný rozdíl mezi hráči, kteří chtějí něčeho dosáhnout a posouvají se a hráčům, kterým je vše jedno a svůj talent nedokáží efektivně rozvíjet. Našim cílem ve výběrech je všem ukázat ten správný směr a ty kluky přesměrovat tak, aby na sobě pracovali a posouvali celý sport nahoru, aby ho mohli v dalším cyklu reprezentovat.

 

Je něco, co bys chtěl všem Blackům vzkázat?
Jsem rád, že se naše komunita BA family rozrůstá a doopravdy si vážím každé podpory, která nás vede k další práci a posouvá celou organizaci. Všem našim členům a jejím blízkým přeji úspěšný vstup do nového roku, aby byl zase o něco lepší než ten letošní.

40092722_1822290434554202_3520962954595926016_o

divider
final logo-02
18
Úno

Hrajeme o víkendu 23.-24. února

Sobota 23. února

Muži A
Sportovní hala Brno-Maloměřice 18:00 FBŠ Hummel Hattrick Brno vs. BLACK ANGELS
Junioři A
Městská sportovní hala Litomyšl 14:30 Sokol Pardubice vs. BLACK ANGELS
Junioři B
Sportovní hala TJ

divider
24991482_1996688527318657_1961183238738518240_n
15
Úno

Rozhovor s Matoušem Burianem

Když se podíváte na soupisku juniorů, tak se v Blackovským týmu prosazuje již druhou sezónu malý štírek Matouš Burian. Náš odchovanec a věkově ještě dorostenec

divider
pripravky_2011_2019_01_19
21
Led

Úspěšný domácí turnaj přípravky 2011

Podmínky zdály se být ideální a vše začalo stejně jako před dvěma a půl měsíci.……

Je sobota ráno,

divider starší články divider