Počínaje dneškem startuje série rozhovorů, které si pro vás budeme připravovat vždy jednou za 14 dní v neděli. Na jaké rozhovory se můžete těšit? Již před sezónou jste měli možnost přečíst si několik článků, kde jsme vyzpovídali nejproduktivnější hráče vybraných kategorií. V těchto rozhovorech budeme časem pokračovat. Nyní vám však postupně představíme členy realizačních týmů BLACK ANGELS a také ostatní osobnosti v klubu, které třeba nejsou tolik vidět, ale pro chod klubu jsou tito lidé nepostradatelní.

První obětí našeho seriálu rozhovorů se stal Jakub Zalubil alias “Zalu”. Pro většinu lidí okolo klubu jistě dobře známá postava. Nicméně věříme, že i tak se z následujících řádků dočtete něco nového. Kuba působí v BLACK ANGELS na pozici hráče a trenéra již bezmála 11 let. Momentálně v klubu zastává pozici šéftrenéra mužské složky a je členem výkonného výboru. Užijte si první díl rozhovoru.

Zdravím tě, Zalu. Díky, že sis udělal na rozhovor čas. Vzpomínáš si ještě, jak ses dostal k florbalu ty?

“Zdravím všechny Bleky. Sice je to už poměrně dávno, ale stále to mám ještě v živé paměti. S florbalem jsem začal na školním kroužku v 6.třídě ve škole. Po dvou letech jsem ze školních tréninků přešel na klubové tréninky. Málokdo ví, že moje florbalová kariéra začala v klubu Bučis, kde jsem působil až do dorostu.”

Očividně ti paměť slouží dobře. Pamatuješ si tedy živě i svůj první zápas a první vstřelený gól?

“Na oba zážitky se nedá zapomenout. První zápas jsme hráli na Radlicích jako přátelák se Spartou. Byl jsem tam dvě hodiny předem, protože jsem byl hrozně nervózní. Nakonec jsem nastoupil ale přece jen pozdě, protože jsem si doma zapomněl boty. Dostali jsme hroznou rychtu, ale branku jsme jim nakonec dát dokázali. V té sezóně nás bylo málo a já hrál za dvě kategorie. Po dvou zápasech za starší kategorii jsem přejížděl ten den na tu svoji a tam jsem dal gól Horoměřicím. Bylo to na hale v Hostivaři.”

Hraješ florbal stále aktivně, nebo už jen trénuješ?

“Hrát florbal mě stále baví, a tak vždy když jsem mohl, tak jsem si chodil zahrát. Jenže toho volného času moc nemám a ty zápasové turnaje v našich rezervních týmech jsem moc nestíhal. Nedávno jsme zahájili kooperaci s klubem z Litvínova. Tam mě oslovili a já se po dlouhé době rozhodl, že si ještě nějakou vyšší soutěž vyzkouším a pomohu jim v rozjeté sezóně se záchranou soutěže.”

Kubu tak můžete občas vidět nastupovat za SK Bivoj Litvínov. Většinu času však koučuje své svěřence. Které týmy máš na starosti? Jak dlouho už trénuješ?

“Již pár let mám na starost kategorie dorostenců a juniorů. Vypomáhat s trénováním jsem začal skoro před 10 lety, když za mnou přišla Martina Raušová a můj trenér Jiří Hromádka. Dostal jsem jako puberťák na starost tým mladších žáků D, kde byli hráči jako Andrej Svatoš (kapitán juniorky BA ve stříbrné sezóně ročníků 1999+2000) a můj současný asistent Ondřej Kratěk. Kategorii dorostu hrající první ligu, kde byl Jakub Renčín, Jan Kopecký či současný šéftrenér Lepri, jsem dostal hned další sezónu a u této věkové kategorie jsem zůstal až doteď.”

Jak probíhá tvoje příprava na tréninky?

“Základ vychází z klubového ročního plánu, podle kterého se snažíme měsíčně postupovat. Na dané období máme tréninky, které klukům točíme. Důležité je v tomto věku, aby to ty kluky bavilo a proto pro ně musíme vytvářet vhodné prostředí, což není vždy jednoduché. Příprava juniorů je již trochu odlišná. Tréninky se více berou jako příprava na jednotlivé zápasy a vrcholné momenty v sezóně, takže je to více zaměřeno na přípravu herních situací a práci s videem.”

Děláš i jiné sporty? Nebo je v tvém životě prostor pouze na florbal?

“Čas od času si rád rekreačně zahraji badminton. Když mám čas navíc, tak si rád vyjedu na výlet na kole. Florbal je pro mě ale samozřejmě prioritou.”

Je vidět, že nemáš volného času nazbyt. Co všechno máš v klubu vlastně na starosti?

“Nově po rozdělení kompetencí se jako sportovní manager klubu hlavně snažím dohlížet na správný sportovní vývoj ve spolupráci s Michalem Plecitým u všech našich kategorií. Takže se snažíme komunikovat a propojovat všechny členy realizačních týmů našich družstev a připravovat jim stále lepší podmínky, aby nám tady neustále pomáhali s rozvojem naší mládeže. Tímto bych všem těmto lidem chtěl poděkovat za čas a hlavně energii věnovanou do klubu a rozvoje dětí. V naší kanceláři pak dále vypomáhám s organizací různých akcí a projektů klubu. A také nesmíme zapomenout, že hodně času sebere příprava a vedení dvou družstev.”

Jaká je tvá nejhezčí florbalová vzpomínka?

“Krásných vzpomínek je za ty roky mnoho. Nejraději ale vzpomínám na postupovou sezónu juniorů do KB ligy. V té sezóně jsme ani jednou neprohráli. Zejména zápasy v nadstavbové části o postup s Českou Lípou, které se odehrály před skvělou diváckou kulisou, byly asi nejlepšími a zároveň nejtěžšími v mé trenérské kariéře. V prvním zápase jsme před plnými domácími ochozy arény v Čakovicích otáčeli nepříznivě vypadající zápas. Nakonec jsme oba zápasy ve dvou dnech vyhráli a rád vzpomínám i na následné oslavy.”

Nepříjemná otázka pro trenéry, ale zajímavá pro čtenáře. Na jakém místě tipuješ umístění BA v příští sezóně?

“Nerad tipuji výsledky, protože během sezóny je vždy mnoho proměnných. Jako trenér dorostenců a juniorů od těchto kategorií samozřejmě očekávám vždy ty nejvyšší příčky. Cílem pro následující rok je čtvrtfinále, což je dle mého názoru reálný cíl pro obě družstva. V našem systému soutěží je však možné všechno a uvidí  se podle aktuální situace.”

“U A-týmu v druhé superligové sezóně bude záležet, kolik zkušeností jsme jako mladý kádr získali z té loňské a jak je dokážeme přetavit do aktuálního ročníku. Zápasy ke konci sezóny byly naprosto odlišné od těch ze začátku. Posun byl viditelný a pokud vše klapne dobře, tak bychom BLACK ANGELS mohli v novém domácím prostředí vidět v play off.”

“Všem Blekům přeji hezké léto a těším se na všechny opět na letních kempech a na soustředění.”