Současná situace v Česku nedovoluje plnohodnotně trénovat a hrát florbal. Venkovní běhání v maximálním počtu dvou lidí není optimální a všichni tak mohli sledovat všemožné přestupy hráčů z Livesport Superligy směr sever. Bleci se vydali tak trošku jinou cestou a trio hráčů Tomáš Straka, Lukáš Staněk a Matyáš Pik s naším šéftrenérem Jakubem Zalubilem, se vydalo směr Rakousko. Příležitost plnohodnotně si zatrénovat se zrodila v druhém největším rakouském městě Graz, pro Čechy známém jako Štýrský Hradec. Týdenní stáž se proměnila v krásnou možnost společně potrénovat a předat si své znalosti, nejenom ve florbale, ale také v poznání rozdílných kultur.

Samotné Rakousko je v mezinárodním žebříčku IFF na 24. pozici, tak jsme byli zvědaví, jaká úroveň florbalu tam na nás bude čekat. Je potřeba uznat, že florbalová cesta rakouského florbalu v Grazu, je teprve na začátku. Od této sezóny se klub vydal cestou možnosti 5 tréninků týdně (vloni pouze 1x týdně) a také se přihlásili do rakouské Bundesligy a ligy IBL, kde hrají nejlepší týmy Rakouska a sousedního Slovinska a Maďarska. V kádru IC Graz figuruje také pět členů národního týmu, kteří samozřejmě florbalově drží celý tým. Mezi reprezentanty patří i Max a Stefan, kteří se o Bleky pěkně postarali a všechno klukům zařídili včetně ubytování.

Mladí hráči našeho A-týmu mohli s týmem potrénovat pod vedením našeho trenéra Jakuba Zalubila v moderní hale a svojí hráčskou kvalitou zvedli úrovně tréninku. Místní hráči překypovali primárně fyzickou zdatností a v klidu dokázali držet vysoké tempo celé dvě hodiny tréninku. Také zvládali v klidu porozumět základnímu vedení tréninků, které byly vedené v lámané angličtině. Celý tým nás přijal za své a vzájemně jsme si vyměňovali nejen florbalové vědomosti, ale také ty jazykové. Vrcholem celého tažení byla pomoc místního klubu v zápase s Vídní, která na své soupisce měla také pár hráčů reprezentující alpskou zemi. Každý z nás pomáhal týmu na střídačce a snažil se trénovat jednu lajnu. Soupeř z Vídně ukázal, že oproti domácímu týmu z Raiffeisen Sportpark má větší florbalový a hlavně taktický základ. Přesto se zápas odehrál v obrovském tempu a domácí dokázali za stavu 0:4 zápas alespoň zkorigovat na konečné skóre 2:6.

I tak kluci ukázali v zápase velký progres, a velký rozdíl byl vidět v disciplíně kluků. Všichni hráči doopravdy hltali každé naše slovo a snažili se hned nové věci implementovat do své hry. I proto byl v kabině velký potlesk, i když se naše trenérská premiéra nepovedla. Bylo ale vidět, že kluci zatím na úroveň soupeře z hlavního města nestačí a mají na čem pracovat. Naši kluci by si rádi tamní ligu zahráli a hodně je svrběly ruce, ale i tak týdenní štace v době korony byla dostačující. Všichni již směřují směr Česko, kde je opět možnost trénovat pro všechny hráče se smlouvou, takže náš A-tým opět začne plnohodnotně s tréninkovým procesem a je možné, že kluky brzy budete moci vidět online v zápase Livesport Superligy.

Jakub Zalubil