Liga skončila a nás čeká co? No přece PFC. A co že to je PFC? Tak dá se to vykládat různě, ale pro nás je to Poprvé Florbal Celoplošný, pro ostatní oblíbený a celorepublikově zastoupený (včetně nedaleké ciziny) Prague Florball Cup. Lednová tradice v postcovidovém, květnovém hávu nás posunula do další kategorie, tedy mladší žáci a to je už florbal 5+1. Jako přípravu na naše nové angažmá, sehráli jsme den před začátkem turnaje přátelské utkání s našimi o rok staršími Bleky, a pohled na to, jak jsme se cítili ztracení na velkém hřišti a v tolika lidech, nám rozsvítil nejeden otazník do nadcházejícího turnaje. Nevím jestli to můžu říct takhle naplno, ale asi jo když to tak bylo….. prostě, motali jsme se tam jako nudle v bandě!

A tak jsme v pátek ráno plni očekávání a obav vyrazili na halu Hamr v Braníku, kde se postupně utkáme s dvěma týmy, které známe už z ligové sezóny a dvěma soupeři z Moravy, kteří pro nás boudou velkou neznámou. Spojení do jednoho týmu (tedy Black& White) postavilo na lavičku poprvé v sezoně kompletní trenérské duo Naty se Štěpánem. Branku bude strážit Fíla a pole budou obhospodařovat Domča, Hynek, Dejv Jáša, Maty, Vojta, Vilda, Mára, David, Honza, Míša D., Míša B. Bohužel nachlazení nepustilo do hry Matěje a dlouhodobé zranění Lukyho, ale jinak jsme byli pro první sbírání zkušeností relativně komplet.

BA 2011 vs Florbal Jesenice – 8:4

Jó,PFC… pokud má člověk zastoupení ve více kategoriích, je to i o vítězství v teleportaci. A tak jsem úvod zápasu sledoval při přeletu mezi Braníkem a Braníkem. Chtěl jsem dorazit aspoň ve chvíli, kdy se “bude nastavovat zrcadlo”… Rychle jsme se ujali vedení, jenže srovnání na sebe nenechalo dlouho čekat a pak to šlo ráz na ráz. Když jsem se dostal ke hřišti, bylo zrcadlo nastaveno nějakým špatným směrem a vypadalo to na další cestu, tentokrát do kostela a ruce na kříž…  Jakoby nás však někdo polil živou vodou, nebo možná dostali všichni na lavičce od Naty “Huláka”, což je něco jako důrazně dobře míněná rada. Postupem času jsme srovnali hru i skóre, načež jsme skóre strhli úplně na naší stranu. Famózní obrat sedmi góly v řadě i s využitou výhodou při signalizovaném vyloučení byl natolik strhující, že k oslavě sedmého gólu se přidaly mexickou vlnou i mantinely… Na úvod turnaje výhra, navíc v takovémhle stylu, dobře vy, jen neusnout na vavřínech!

BA 2011 vs Předvýber CZ Florbal MB – 4:5

Soupeř starý známý,

naposledy poměřil se s námi,

snad 14 dní zpátky to je,

a už se s nimi zase hraje.

 

Začalo se v ostrém tempu,

Bolka hned ohrožuje naší branku,

a aby toho nebylo málo,

už po druhé při nás štěstí stálo.

 

Ale ani Bleci nechtějí hrát staticky a bez tlaku,

z další akce Mára pálí, a trefuje branku.

Další akce v krátkém sledu,

přesné střely Domči, Vildy a jsme o tři branky vpředu!

 

Není však vše hotovo a my nesmíme dělat chyby,

jakmile se tak stane, dostaneme gól i my.

Když koncovka se zadrhla a další gól jsme nepřidali,

vystrčil i soupeř růžky, a do půlky snížili.

 

Ještě odehrát patnáct minut co vedou k výhře,

Jenže čtyři chyby a z nich dvě branky srážejí nás níže.

A není všem dnům konec, nenechte se zmást,

ještě jeden přesný zásah Bolka má pro nás.

 

Naději vykřesal Domča, když parádně trefil růžek,

posunul nás na dostřel. To v šesti srovnat můžem!

Jenže v šesti je to jiné a musí se to umět hrát,

nevymysleli jsme vůbec nic. Bolka vítězí, a nás to může jenom mrzet….

 

Omlouvám se všem zarytým sportovním fanouškům za exkurzi do světa poezie, na druhou stranu trocha poezie nikoho nezabije, prostě se mi nějak splašila písmenka na klávesnici. Abychom si v tom udělali jasno. Z bilanci jedna výhra a jedna prohra, končíme páteční snažení a myslím, že nás může opravdu mrzet výpadek v druhém, skvěle rozehraném zápase s naším rivalem z Bolky, který nás stál body. Nedá se svítit, uvidíme co přinese sobota…..

Sobota, druhý hrací den je tu. Čekají nás zbývající dva zápasy ve skupině. Tak pojďme na to. A nebojte, bude to už zase normální text.

BA 2011 vs FBC Topgal Šternberk – 3:3

Začalo se pěkně zostra a ani píšťalka nezůstala němá. Vojtův průnik překazilo blokování hole a Jáša z odpískaného trestného střílení nepřipustil žádné drama. Nastaly problémy s časomírou a gólomírou, ale jsme Bleci šikovní a tak jsme si to začali sami stopovat a počítat, a taky to šlo. Tlačili jsme se do zakončení, ale nedařila se koncovka, a tak když jsme neproměnili několik tutovek, přišel trest. Po nešťastné teči je srovnáno. Jenže se zdá, že se mi to nezdá. Sami jsme se … jak se zpívá v jedné lidovce „Hráli, hráli, hráli, až se obehráli“. My se sice neshodili z mostku, ale inkasovali jsme na 1:2. Jako ve správné přetahované srovnal v závěru první půlky, parádně k tyči Jáša. Jenže druhá půlka začala zkratem, po kterém jsme měli zase co dohánět 2:3. Uź jsme se radovali z vyrovnávacího gólu, jenže rozhodčí nechal standardku opakovat. A byla to škoda , takové pěkné gáje gólmanka dostala…a hned vzápětí dostáváme možnost přesilovky. Bereme timeout. Docela jsme soupeře zavřeli, ale bez srovnání. V půlce přesilovky bere timeout soupeř, odpočinuli jsme si a pokračovali v tlaku. Ten však skončil před koncem přesilovky, když jsme se nechali nesmyslně vyloučit za hru vysokou holí. Zastesklo se zřejmě hráči po prvomájovém průvodu a spletl si florbalku s mávátkem… dejte mi do ruky mávátko, řekněte jak dávat góly…. Přesto jsme v oslabení vytvořili závar a málem srovnali. Nakonec se nám to povedlo, a to hned v okamžiku, kdy se hříšník vrátil do hry. Jáša zkompletoval hattrick a my vydřeli plichtu, Uff…

Bohužel včerejší prohra s Boleslaví a ztráta nebo možná spíš zisk pouze jednoho bodu v zápase ze Šternberkem nám postavila do cesty velkou výzvu. Pokud chceme uvažovat o postupu do Play Off A, musíme zvítězit o 16 branek a Bolka musí porazit Šternberk.

BA 2011 vs FBC Gepardi Brno – 7:1

Od úvodu naznačoval průběh hry, že by úkol nemusel být nesplnitelný. Z našeho obléhání však šlehaly směrem k naší brance nebezpečné blesky v podobě breaků soupeře a bylo velké štěstí, že mířily vedle. Soupeř bránil vším, co měl, tedy v šesti a my dobývali jeho branku. Taková trma vrma…, která přinesla poločasový výsledek 3:0. Ve druhé části jsme hned z kraje vstřelili branku a ukolébáni pocitem bezpečí si poměrně výrazně koledovali o gól. Měl jsme pocit, že jediný proti je Fíla. Ten předváděl v bráně nemožné, ale byl na to sám a tak nakonec muselo snížení přijít. Naštěstí to bylo až za stavu 6:0, což byla pro Fílu škoda, nulu by si za ty skvělé zákroky určitě zasloužil, ale na funkci rostlináře to nemělo vliv, a na ohrožení výsledku teprve ne. Navíc Domča zapsal hattrick a stanovil tak konečné skóre 7:1.

Nakonec je z toho účast v pavouku B a my se můžeme těšit na neděli …

Neděle ráno a my již v 8:00 nastupujeme k našemu vůbec prvnímu mezinárodnímu zápasu. Ve čtvrtfinále na nás čeká tým z Bratislavy.

BA 2011 vs Snipers Bratislava – 13:1

Začali jsme jako vyměněný tým. Přehrávali jsme Snipers pohlédnou kombinací a jen to, že jsme netrefovali odkrytá místa v brance, stálo v cestě raketovému růstu skóre. Přesto jsme do půlky nastříleli čtyři branky a dostali zároveň jedno upozornění, že i braťa umí dávat góly. Výstraha nebyla pro všechny dost důrazná a tak jsme museli dvakrát trnout hrůzou, když za Fílou zvolnila tyč a následně musel ještě vytáhnout několik kouzel, aby míček zastavil v cestě do sítě. Posléze Dejv trochu, tedy trochu víc, přitlačil na mantinelu a byla z toho dvojka. Navíc, aby toho nebylo málo, bylo nařízeno trestné střílení za hru vysokou holí. Fíla byl už pro soupeře nepřekonatelný a tak jsme to do branky Snipers sypali my, až nám bylo soupeře líto. V závěru jsme vyzkoušeli i hru bez brankáře. Sice jsme z toho gól nedali, ale ani nedostali a zvítězili o parník. Můžeme tedy vyhlížet soupeře pro semifinále B.

 

Semifinále B

BA 2011 vs FBC Panthers Liberec – 2:5

Vstup do zápasu byla tragédie. Z první akce jsme propadli a soupeř trestal. Naše laxnost se s prvním gólem nevytratila a tak to vyústilo ve druhou branku, kterou jsme si dali sami, takový čistokrevný vlastenec. Kombinační hra z prvního dnešního zápasu byla fuč,  a na hřišti bylo vidět jen velký špatný. Po polovině zápasu tečeme už 0:3. Bohužel zlepšení nenastalo ani ve druhé půlce, i když trenéři přehodili složení lajn. Do hry nás mohla dostat přesilovka, ale přestože jsme si vytvořili šance, žádná nezapadla za záda gólmana. Tlak jsme si udrželi i po skončení přesilovky, jenže stále bez gólu. Až nakonec po pěkné kolmici zakončil na dvakrát Hynek 1:3. Pokračovali jsme v tlaku a nakonec po takovém koníčku před gólmanem snížil Vilda na jednobrankový rozdíl 2:3. Timeout soupeře pomohl víc nám a Hynek nastřelil břevno, jenže na to se to nehraje, hraje se to na góly a ten dal bohužel pro nás vzápětí Liberec 2:4. Tak jsme si vzali timeout my. Šli jsme do šesti 3,5 min před koncem, šance byly a hra v šesti nevypadala vůbec špatně, ale jediný gól, který padnul byl do naší opuštěné klece a Liberec pečetil své vítězství…

Tady, v semifinále B se naše cesta zastavila. Je to škoda, mohli jsme si ještě zahrát jeden zápas navíc, každá zkušenost dobrá. Než se zeptáme trenérů, jak jsou spokojeni s předvedenými výkony. Dovolím si pár slov. Ani se nedá říct, že jsme prvním rokem v pětkovém florbale. Jsme v něm prvním turnajem, a přestože jsme při čtvrtečním prvním tréninku předvedli bídu, v turnaji to zdaleka tak špatné nebylo. S těmi nejlepšími jsme odehráli vyrovnané zápasy a rozhodly naše velké a zbytečné chyby. Šternberk nakonec skončil celkově druhý a Bolka vypadla s pozdějším celkovým vítězem. Je škoda, že se dopouštíme opakovaně takových fatálních chyb, protože pak se zápasy těžce otáčí. Ale myslím, že pokud si vezmeme rady trenérů k srdci, mákneme na fyzičce (to hřiště je pro některé fakt velké a v chůzi se to hrát nedá), budeme pro soupeře stále těmi obávanými Bleky.

No a teď vy trenéři, jak by jste celý turnaj zhodnotili?

Máme za sebou první prověrku v herním systému 5+1 a bohužel jsme asi narazili na tvrdou realitu. Až na 2 zápasy nám ve hře chyběly i úplně základní prvky jako zpracování balónku, otočení do hry nebo zvednutí hlavy což je alespoň pro mě nepochopitelné, protože v systému 3+1 jsme tyto věci běžně zvládali a to jsme měli na vše daleko méně času. Co se týká výsledků, tak to nevypadá zle, ale my se soustředíme především na předvedenou hru a to bylo spíše zklamání, ale abychom nebyli úplně jen kritičtí, tak velice rád tady pochválím našeho brankáře Fílu, který chytal poprvé na velkou bránu a celý turnaj nás fantasticky podržel. No nic teď aspoň víme, že práce je ještě hromada, tak jen doufejme, že toho času na to bude do začátku sezóny dost…. Vyslechli jste slova našich trenéru z pera Romičova.

Budou nás teď čekat další turnaje a já se moc těším a zároveň věřím, že Vám to hoši někde cinkne….

Dycky Black! 🙂

Autor článku: Roman Guttenberg