Když Black Angels před čtyřmi lety angažovali do služeb „A“ týmu trenéra Tomáše Janečka, dlouhodobý cíl byl jasný. Dostat mančaft z pražských Čakovic mezi českou florbalovou elitu. A to se 6. dubna 2019 povedlo. Blaci ovládli základní část a cestou skrze play-off neztratili ani jeden zápas. „Chtěli jsme přivést zkušeného trenéra, který nám pomůže posunout se o úroveň výše. Tomáš (Janeček) za ty čtyři roky dokázal připravit tým na superligovou úroveň,“ hodnotil působení hlavního kouče šéftrenér mužské složky klubu Jakub Zalubil.

O protlačení se mezi nejlepší tuzemské florbalové kluby usilovalo BA už loni. Tehdy však skončilo v semifinále na Sokolu Královských Vinohradech. Poslední zápas série a rozhodující branka byly ale doprovázeny „štulpnovou aférou“, která zanechala na celé sezóně mírnou hořkost.

A ano, opravdu se dařilo. Černo-bílá skvadra postavená převážně na odchovancích či hráčích s delší historií v BA odstartovala svou pouť za postupem prvním kláním základní části na půdě Českých Budějovic. Ovládla ho 8:5 a třemi body se na vítězství podílel i Jakub Renčín, později s 81 body (43+38) třetí nejproduktivnější hráč základní části. Jízda 26 duely základní části byla poměrně suverénní. 1. místo, 68 bodů, 22 výher, čtyři porážky a největší brankový rozdíl ze všech týmů (115). Nejvyšší vítězství přišlo v lednu v Ostravě proti 1. MVIL Ostrava WOOWu, kdy Blaci zdemolovali Ostravany 19:3.

Nejdůležitější část cesty ale ještě ležela před nimi. Všechny výhry a úspěchy základní části se rozplynou v mlhavý opar, pokud se na ně nenaváže v play-off. A první překážkou ve vyřazovacích bojích se stal Havířov. „V play-off jsme neodehráli lehký zápas. Snad jediný jednoznačný byl druhý v sérii s Havířovem. Věděli jsme, že máme silný tým, ale s každou výhrou jsme byli ještě silnější. A to hlavně po mentální stránce,“ komentoval průběh play-off junior a centr třetího útoku Jakub Hromada, jenž v bojích o všechno posbíral 14 bodů (10+4).

A právě třetí útočná letka okolo Hromady se největší měrou podílela na úspěšné jízdě. Na křídlech mu asistovali Jan Kopecký a juniorský reprezentant Jakub Boček. Obsadili tři z prvních čtyřech míst týmové produktivity play-off. Dohromady vsítili 25 gólů, a zařídili tak 40 % branek Black Angels ve vyřazovací části.

Havířov byl smeten poměrem 3:0 na zápasy, v semifinále čekaly Karlovy Vary. Právě série s Vary byla zřejmě ta nejemotivnější a jednoznačně nejvyrovnanější. Všechny tři duely se musely rozlousknout až v prodloužení nebo nájezdech. Black Angels nakonec i tuto série ale ovládli 3:0 na zápasy. „Semifinálová série s Karlovými Vary byla pro nás zřejmě nejtěžší. V ní opravdu rozhodlo to „klišé“ týmovosti, protože po individuální stránce byl soupeř vynikající,“ hodnotil Hromada.

Finálová série o přímý postup do Superligy s Hattrickem Brno už tak hektické závěry nepřinesla. První dvě klání vyhráli Blaci 6:3 a 8:5. Poslední krůček tak jeli učinit do Brna. A podařilo se. Před zraky vlastních fanoušků, kterých do Brna dorazilo několik desítek, rozhodl v prodloužení po křižné nahrávce Ludvíka střelou z první Jakub Renčín. Spolupráce odchovanců odšpuntovala vodopád radosti a oslav.

Celé play-off doprovázela při domácích zápasech výborná atmosféra. V průměru si našlo cestu do Čakovic 239 diváků! Pro srovnání, v základní části to bylo 126. „Návštěva a atmosféra v naší hale v Čakovicích byla jedním ze základních kamenů našich výher. Bylo neuvěřitelné, kolik lidí chodilo na zápasy play-off a dokázalo zaplnit celou halu do posledního místa. Mrzí nás, že zde nemůžeme hrát také nejvyšší soutěž. Čakovická hala má pro nás správné kouzlo,“ pochválil diváky Zalubil.

Příští sezónu tak čeká Black Angels boj o místo na slunci mezi elitou. S těmi nejlepšími se poperou s více méně stejným kádrem, žádné výrazné změny se nechystají. „Příští sezóna bude úplně jiná, to je jasné. O nějakých cílech jsme ještě nemluvili, prvotně se samozřejmě musíme udržet. Osobně bych ale chtěl zabojovat o play-off,“ řekl Hromada.

A jak to bude vypadat po manažerské a organizační stránce? „Na Superligu jsou všeobecně vyšší nároky a čeká nás hodně práce. Jako hlavní úkol je zatím hledání domácí haly. Těšíme se na tuto výzvu a děláme vše proto, abychom na první sezónu byli řádně připraveni,“ uvedl Zalubil.