V sérii rozhovorů s nejproduktivnějšími hráči našich kategorií jsme vynechali dorost. Toto nedopatření jsme však již napravili a tak si dnes můžete přečíst rozhovor s naším sedmnáctiletým odchovancem a kapitánem, Štěpánem Kostrhúnem.

1) Zdravím tě Štěpáne. Pověz nám nejdříve, jak ses vlastně dostal k florbalu a do BLACK ANGELS?

“Zdravím všechny velké i malé Bleky! Před florbalem jsem hrál asi 3 roky hokej v Letňanech za Letce, ale protože staršího bráchu si vyskautovala hokejová Sparta, tak už nás společně s mým dvojčetem Šimonem mamka nedokázala vozit na tréninky, a tak jsme museli skončit. Takže pro nás mamka s taťkou hledali nový sport. Zkoušeli jsme fotbal u nás v Klecanech, ale to nás nijak nenadchlo. Nakonec nás oba mamka přihlásila na florbalový kroužek v Klecanech, vedený Márou Raušem, který nás asi po roce nebo dvou vytáhl na trénink BLACK ANGELS. To mi bylo tuším 9 let. Předtím jsme ale už byli s BA přípravkou na turnaji v Brně, takže jsme tak nějak trochu věděli do čeho jdeme.”

2) V týmu jsi tedy již od svých florbalových začátků. Přemýšlel jsi někdy, že bys změnil působiště?

“Párkrát už jsem to v hlavě měl, ale nikdy to nebylo tak horké, že bych zkusil jít třeba na trénink jinam. Možnost byla, ale nikdy jsem nebyl na tréninku jinde, než u naší černobílé rodiny. Třeba se to ještě změní, člověk nikdy neví, ale osobně o tom pochybuji, protože máme skvělý kolektiv ze kterého se těžko odchází jinam. Jsem v klubu spokojený a nemám důvod odcházet pryč.”

3) To rád slyším. Jak bys tedy hodnotil uplynulou sezónu, ve které bohužel už nedošlo na play-off?

“Loňská sezóna byla pro nás, ale asi hlavně pro mě, velkým zklamáním. Nikdy předtím jsem v našem týmu neviděl takovou herní pohodu a herní formu celého týmu, jako byla letos. Herní pohoda ale nastala až v té druhé polovině sezóny. První půlku to bylo trochu jako na houpačce, první liga byla z naší strany snad úplně nejhorší. Prohráli jsme 3 ze 4 zápasů v druhém koši a skončili v tomto kole poslední. Pak už to šlo z mého pohledu jen nahoru, i když ne takovým tempem jako v druhé půlce sezóny.”

“Bohužel naše výsledky v dorostu byly hodně ovlivněné tím, že mnoho našich hráčů, včetně mě, nastupovalo i za juniory, a tak se to často krylo. I proto jsem odehrál v dorostu pouze 14 zápasů. Do play-off jsme šli ze 4. místa, což byl opravdu dobrý výsledek vzhledem k tomu, jak probíhal náš podzim. Za sebou jsme nechali týmy jako Bohemka nebo Boleslav. Víkend před tím, než nám mělo začít play-off, jsme s juniorkou hořce vypadli s Bohemians, a tak jsme měli být po celou dobu dorosteneckého play-off v plných. Čekal nás Bučis, sice nepříjemný soupeř, ale věřili jsme si, že je totálně přejedeme. Bohužel k tomuto souboji kvůli koroně nedošlo, což byla obrovská škoda, protože si myslím, že tenhle tým měl na to, aby si došel pro placku.”

4) Čeká tě první rok v družstvu juniorů, myslíš, že pro tebe bude těžší se prosadit? Jak se na tuto výzvu těšíš?

“Tak jak jsem již psal výše juniory jsem hrál pravidelně už letos. Navíc jsem párkrát nakoukl i v předchozí bronzové sezóně, takže to pro mě není nic moc extra nového. Snad jen to, že už můžu hrát muže, ale na to mám ještě čas. Na tuto sezónu, ostatně jako na každou, se těším, ale letos to bude jiné. Osobně nevím, co od této sezóny očekávat, protože to vzhledem k situaci může dopadnout všelijak. Takže si raději počkám a uvidím jak to dopadne.”

5) Minulý rok ses dostal do dorosteneckého výběru mládeže. Jaký to byl pocit? Jak se ti tam dařilo?

“Ano to je pravda. Prošel jsem tuším 3 kempy a poté jsem se dostal do finálního výběru Prahy, kde bylo 15 hráčů a 2 golmani. Tam jsem byl společně ještě s Tobim Hejdou, který je už v Tatranu a Zaluem, mým současným trenérem. Pocity jsem měl smíšené. Nikdy jsem tam nebyl, takže jsem se hrozně těšil a byl plný očekávání, ale také jsem se bál, že tam jsem neprávem a že to budu kazit. Na finálním turnaji jsme navíc jako tým zklamali.”

“Čekal jsem, že jako nejúspěšnější kraj budeme mít jistou placku, ale dostali jsme stopku už ve čtvrtfinále, kdy jsme měli fakt docela smůlu. Gólman dostal 30 vteřin před koncem jesle. Takže turnaj skončil de facto ostudou, protože jsme potom v zápase o umístění prohráli i s Jihomoravským krajem. Druhý nejhorší výsledek v historii pražských výběrů, bohužel. Musím ale říct, že jsem nabral spoustu zkušeností a od tohoto bodu jsem se z mého pohledu neuvěřitelně odrazil a dostal se do herní pohody.”

6) Děláš ještě jiný sport? Nebo veškerý volný čas věnujes florbalu?

“Dělám spoustu sportů, ale jen volnočasově. Nejvíc asi fotbal, kde hraji pravidelně Hanspaulku, ale v zimě chodíme s kamarády i na kluziště do Bohnic, kde probíhají otevřené amatérské hokejové zápasy. Takže se tam vyřádíme, ale nejvíce času samozřejmě trávím florbalem. Možná až nezdravě moc.”

7) Jaké jsou tvé florbalové cíle?

“Chtěl bych se co nejdříve zapracovat do našeho A-týmu a potom se uvidí. Určitě bych si chtěl někdy zahrát ve Švýcarsku, ale to už koukám moc daleko. Já se hlavně soustředím na to, co je teď.”

8) V BLACK ANGELS take trénuješ spolecne s Naty Zemanovou kategorii elévů, co tě k tomu vedlo?

“Ano, s Naty trénujeme ročníky 2011. Vždy jsem chtěl trénovat a loni jsem dostal společně s Maty Pikem nabídku na trénování mladších žákyň. To jsem samozřejmě neodmítl. Bohužel jsem neměl loni vzhledem ke svým dorosteneckým a juniorským tréninkům moc času. Takže jsem se tomu nemohl věnovat naplno. Také jsem zjistil, že mladým holkám a celkově ženskému florbalu úplně nerozumím, tak jsem zašel za Zaluem po sezóně, jestli bych nemohl spíš k nějakým klukům a ten mi vyhověl. Musím říct, že jsem momentálně spokojený. Máme fajn kluky a s Naty se trénuje dobře.”

9) Je trénování něco, čemu by ses rád v budoucnosti věnoval?

“Rád bych se tomu věnoval i v budoucnu, ale bohužel to zatím není ve florbale úplně řemeslo, kterým se dá živit. Takže nevím, ale láká mě to.”

10) Kde studuješ?  Máš už plány, co budeš dělat potom? 

“Studuji Obchodní akademii v Karlíně a jsem momentálně úspěšně ve 3. ročníku. Zatím jsem úplně neplánoval, co potom budu dělat, ale určitě chci na nějakou vysokou školu.”

11) Kdyby sis mohl vybrat jakéhokoliv hráče na světě, s kým by sis chtěl zahrát v lajně?

“Světový florbal moc nesleduji, takže úplně nevím, ale určitě někoho kdo rád hraje kombinačně a solil by mi to do prázdný kasy. Ve své kariéře jsem, ale už potkal spoustu skvělých a talentovaných florbalistů a jsem rád, že jsem si s nimi mohl zahrát. Nebudu jmenovat, aby někdo nežárlil, že jsem ho vynechal. Oni se určitě poznají.”