Tento rok nám sezóna bohužel za nešťastných okolností skončila o něco dříve. Není však třeba věšet hlavu. Pevně věříme, že příští sezóna začne podle plánu a bez komplikací. Pro BLACK ANGELS tato situace navíc znamenala předčasné oslavy setrvání v lize, i přestože by si toto privilegium jistě raději vybojovali sami. Nakročeno k tomu měli slušně.

Není tedy překvapením, že s ukončením sezóny přišel čas na hodnocení. Jistě přijde vhod i na ukrácení dlouhé chvíle v nejen v karanténě. Právě proto jsme si pro vás připravili krátký rozhovor s lodivodem našeho A-týmu. Tím není nikdo jiný než Tomáš Janeček.

Letošní sezóna byla pro celý tým v Superlize premiérová. Jak byste ji v pár větách shrnul?

“Zdravím všechny čtenáře. Dojmy jsou díky aktuální situaci u nás a ve světě trochu v mlze. Ale kdo nás sleduje, tak vidí jaký kus práce zase kluci udělali. Je to vidět už jen na výsledcích v odvetách a statistikách. Škoda podzimu, ale vše chce svůj čas. A já věřím, že už jsme se dostatečně rozkoukali.”

“Mám velkou radost zejména z naší produktivity a jsem hrdý na Kubu s Ričim. Hlavně na to, čeho dosáhli hned v první sezóně v individuálních statistikách! Myslím, že je to pro ně skvělá odměna za ta léta dřiny a odříkání. Sázka na útočné pojetí naší hry se myslím vyplatila. Jsme dokonce třetím nejefektivnějším týmem, což vnímám jako veliký úspěch, jelikož jsme nováčkem v soutěži.”

Byla pro vás letošní sezóna hodně odlišná od té minulé?  

“Ani bych neřekl. Na posun o ligu výš jsme se systematicky připravovali několik let a myslím, že se to vyplatilo. Nic zásadního jsme tedy měnit nemuseli. Chceme se rok od roku zlepšovat a nespěcháme. Jasně, přechod o ligu výš byl velký rozdíl ve výkonnosti soupeřů, ale na naši práci to výrazný vliv nemělo.”

Poslední zápas v základní části bylo výjezdní utkání proti Spartě v Neratovicích. Dorazil velký počet fanoušků a zápas to byl velice napínavý. Znamenala pro Vás prohra v nájezdech hořkou tečku za koncem základní části? 

“Každá prohra je hořká. A tady to bylo umocněno i tím, že nám jeden jediný nájezd prodloužil sezónu o účast v play-down. Ale musíš na to nahlížet v kontextu celé sezóny. My si volno nebo play-off, které nám uteklo o kousek, prostě a jednoduše nezasloužili. Já věřím ve sportovní karmu. Myslím, že to štěstíčko se právě v těchto klíčových momentech, jako byl ten zápas se Spartou, přikloní k tomu, kdo byl celkově poctivější v přípravě. Prostě když tomu sportu něco obětuješ a sáhneš si v určitých fázích na dno a koncentruješ se, tak se ti to vrátí v podobě úspěchu.

“A jak už jsem zmínil, my jsme měli mizerný podzim. Dost zápasů jsme velmi lehkovážně ztratili, takže jsme si play-down zasloužili. Na druhou stranu musím vyzdvihnout kluky, jak se v odvetách zlepšili. Speciálně samotný závěr sezóny byl fantastický! Z posledních šesti zápasů jsme prohráli jen jednou, a to se Spartou až na nájezdy, což byl 4.tým ligy. V tomto kontextu je to zase jen ukázka, čeho jsou kluci schopni, když hrají s maximálním soustředěním, podobně jako v módu play-off.”

Prohra se Spartou tedy znamenala pokračování sezóny v podobě play-down. Tento rok však sezóna bohužel skončila předčasně, což přerušilo souboj o udržení s týmem Sokoli Pardubice. Jak hodnotíte tuto nedokončenou sérii?

“V této situaci je ukončení sezóny pochopitelné. Nicméně jsem i za ty dva zápasy moc rád. Kluky to myslím zase posunulo o kus dál. Oba zápasy byly pod mnohem větším tlakem než jakýkoliv jiný zápas v základní části. Zápasy byly ve vysokém tempu a byly fyzicky i psychicky náročné. Kluci ale oba zvládli dotáhnout do vítězného konce. To jsou hrozně cenné zkušenosti pro celý tým.”

Sezóna je u konce. Budete se teď nějakou chvíli soustředit pouze na odpočinek a případně nějakou dovolenou? Nebo už plánujete letní přípravu a přemýšlíte nad další sezónou?

“No vzhledem k situaci je momentálně těžké něco dopředu plánovat. Přejme si co nejrychlejší uklidnění situace, ať se můžeme zase klidně těšit sportem. Na další sezónu se ale samozřejmě těším.”

První sezóna byla jistě cennou lekcí jak pro Vás, tak pro celý tým. Jakou nejcennější zkušenost si odnášíte do nadcházejících bojů v Superlize?

“Těžko vypíchnout jednu zkušenost. Bylo toho během sezóny plno. Máme mladý a perspektivní tým a kluci nasávají zkušenosti jako houby. Ten velký progres je právě díky zkušenostem, které nabíráme s každým zápasem, s každým střídáním. A já věřím, že nás ten první rok dobře prověřil a nabité zkušenosti zúročíme i v příští sezóně.”

S odstupem času, jakou jednu věc byste zpětně změnil a s čím jste byl naopak naprosto spokojený? 

“Zatím jsem doma teprve týden bez florbalu, takže až tímto rozhovorem jsi mi vyvolal opět myšlenky na florbal. Vypustil jsem ho a florbalově relaxuji. Vždy je pro mě dobré bezprostředně po sezóně úplně vypnout. Nechat vše uzrát a pak se s čistou hlavou ohlédnout a projít si celou sezónu. Chystám se na to ale až později.”

“Takže bohužel. Teď asi těžko vypíchnu jednu věc, kterou bych změnil. Respektive těžko říct, která změna by byla tak klíčová, abychom třeba hráli play-off. Nakonec chybělo opravdu málo. Ale určitě jsem spokojený s tím, jak se kluci zase posunuli a jak jsme se jako tým prezentovali, ale to už bych se opakoval. Přeji všem pevné zdraví a silnou vůli!”

Doufáme, že se vám náš v pořadí druhý rozhovor líbil. Pokud jste nečetli rozhovor s Jakubem Bočkem, můžete to rychle napravit. Zároveň se určitě nezapomeňte podívat na nová videa ze série #blecivkleci.

Foto: Olda Kohout