< >
DSC_2149.jpg
22
Čec
sdílet článek
Vojtěch Pavlík

Starší žákyně v sezóně 2016/17 – zlato jako loni

Před rokem jsem napsal, že část dívčího družstva mladších žákyň díky svému ročníku narození postoupí do kategorie starších žákyň. Jenže tak úplná změna to nebyla, protože již předtím některé hráčky hrály i za starší kategorii. A bylo tomu i letos, kdy starší žákyně hrály za dorostenky. A tým starších žákyň opět doplňovaly i mladší žákyně. O dorostenkách se již psalo, i o zápase na Play-off v Ústí nad Labem a o medaili z Brna. Proto si myslím, že i letos je potřeba napsat také něco o tom, jak hrály starší žákyně.

Starší žákyně letos hrály v sestavě 3+1. Zdálo by se, že na takovou sestavu je hráček dost. Pokud ale nastane povánoční doba školních a lyžařských výjezdů a zimních chřipek, a přidá se k tomu ještě nějaké to dlouhodobější zranění, potom je najednou citelný výpadek kterékoliv z hráček. Proto je potřeba obdivovat jejich zaujetí pro hru a celkové nasazení. V neposlední řadě je potřeba poděkovat za výdrž a spolupráci rodičům, kteří se nejen podílejí na včasné dopravě hráček na tréninky, ale zejména na víkendové zápasy. Navíc spolupracují i na organizaci pořádaných turnajů, musí zabezpečit sportovně lékařskou prohlídku a další věci. A není to vždy bezproblémové ani doma, mnohdy je potřeba přesvědčit část příbuzných, aby byla rodinná oslava přesunuta na jiný den, kdy se zrovna nehraje důležitý zápas; někdy se jede o den dříve pro dceru na lyžák či na školní akci, jen aby stihla důležité utkání, kde by jí trenér postrádal, někdy také sport naráží na studium atp. Nezmiňuji ježdění autem kolem areálů škol a hledání vstupu do haly, problémy s parkováním na pražských sídlištích a další problémy. Někdy je to všechno prostě pořádný adrenalin, to mi věřte.

Zatímco o dorostenkách se dočteme na internetových stránkách českého florbalu i Klubu přeci jenom více informací, u starších žákyň se sice řada údajů sice pečlivě zaznamenává, ale dále se již nikde neuvádí. Takže ten, kdo by počítal góly či asistence, si sám musí vést pečlivé záznamy. Pro náš účel si připomeňme, že starší žákyně v předchozí sezoně 2015/16 získaly zlato. A jak tedy hrály letos? Zavzpomínejme si…

Snad nezapomenutelné bylo již první ligové kolo, které se konalo v Rudné u Prahy. Začínalo se totiž zápasem v nám dosud neznámé tělocvičně. Před naším prvním zápasem jsme se vynořovali z okolních uliček od zaparkovaných vozů, tvořili hloučky před plotem školy a hledali, kudy se vlastně dostaneme do haly. Až nám nakonec museli zamávat od vrat, aby tam náš tým vůbec trefil. Ale náš úplně první zápas (s ELITE Praha) vyhrály holky kontumačně a to samé se jim se stejným týmem podařilo ještě jednou, v 9. kole.

Až do 6. kola se zdálo, že bude vše bez problémů. Změnu přinesla do našeho mužstva chybějící brankářka a lednový zápas, kdy poprvé nenastoupila. Hrálo se v Rudné u Prahy, kam již všichni trefíme. Nikdo se do branky nehrnul a tak se vše vyřešilo demokraticky, losováním. Brankářky se losovaly postupně, na každý zápas nastoupila jiná hráčka. Pohled na první z nich, Lenku Černou, připomínal scény ze satirického pořadu. Brankářka bez rukavic, vedle které stojí trenér, který jí na poslední chvíli před zápasem přímo na hřišti ukazuje, jak má vykrývat střely. Slyším tatínka hráčky soupeře, který sedí vedle, jak radí dceři: „Střílejte na branku, palte to tam pořád, nemají dnes svojí brankářku!“ První minuty zápasu a Lenka dostává gól. Soupeřky se radují a tatínek vedle nadšeně jásá. Je to ale poslední gól soupeře a konečný stav utkání je nakonec 6:1. Ostatně, tento zápas přinesl ještě jeden rekord, poslední gól v tomto utkání holky vstřelí jen 2 sekundy před koncem utkání. Tím byl překonán i smutný rekord dorostenek, které v 6. kole ligy bohužel 8 sekund před koncem utkání gól obdržely (a tím remizovaly s FBŠ Slavia Plzeň). Mimochodem FBŠ Slavia Plzeň byla v uvedeném ročníku pro naše dorostenky snad začarovaná, ačkoliv se v ligové v tabulce nakonec umístí na 6. místě, jednou nad námi vyhrála a dvakrát remizovala. Jakýkoliv jiný výsledek v náš prospěch by znamenal zisk potřebných bodů a postup z prvního místa (což by hlavně znamenalo pro dorostenky nejet do Ústí hrát s Libercem).

7. kolo ligy starších žákyň pokračovalo úspěšně, po 10:1 s Acema Sparta Praha holky postupují do finále. Náš první soupeř Panthers Praha hraje o třetí místo. Ačkoliv ze začátku Panthers prohrávají, zdá se to být zápas vyrovnaný a podaří se jim vyrovnat. Prohrají až na nájezdy. Při našem finále s Tatranem Střešovice se v brance objevuje Bětka Kouřilová. Někteří rodiče se chytají za hlavu, neboť se jim zdá, že se v brance ocitla hráčka, která bude více chybět při finále v poli. Ale holky nenechají nic náhodě a zápas přesvědčivě vyhrávají 8:3.

Při únorovém 8. kolo se opět losovalo o post brankářky. Ale to už se soupeřům podařilo jeden zápas vyhrát a jeden remízovat. Ale tehdy již byla liga starších žákyň ve své podstatě rozhodnuta, náš tým vedl s velkým náskokem více jak 20 bodů. A tak před klíčovým zápasem dorostenek s FBC Kutná Hora trenér nepostavil část týmu, který se účastnil tohoto klíčového zápasu. Odpočaté hráčky vyhrály 7:0 a 8:1. To sice znamenalo, že Tatran Střešovice zvítězil nad našimi staršími žákyněmi velmi vysokým skórem 21:0, ale na naše pořadí v ligové tabulce to již vliv nemělo.
Poslední 12. kolo ligové soutěže končilo pro naše starší žákyně 96 body a následující statistikou: 31 výher, 5 proher a 3 remízy (z toho holky dvakrát remizovaly s ACEMA Sparta Praha), přičemž v ligové tabulce se 78 body v pořadí druhé mužstvo vyhrálo 25 zápasů.

Dalo by se psát ještě dlouho, třeba o jednotlivých zápasech, zákrocích, o rozhodování rozhodčích. Závěrem tohoto příspěvku je ale rovněž a v neposlední řadě potřeba poděkovat trenérům, kteří holky k uvedeným úspěchům dovedli a kteří touto sezónou u týmu končí. Vždyť to bylo družstvo, které z 39 ligových zápasů prohrálo pouhých 5.

Holky a trenéři, děkujeme!

Martin Černý

divider
IMG_4369
15
Kvě

Starší žákyně v sezóně 2017/18 stříbrné!

Jako v předešlých letech, i letos hrály starší žákyně v sestavě 3+1. A i tato sezóna nepostrádala na jisté dramatičnosti. Poctivě si ale při pohledu

divider
IMG_1572
26
Dub

Mladší žákyně vítězné v prvním koši

Mladší žákyně byly po administrativních peripetiích vráceny zpět do prvního koše (problémy s pořadatelstvím, vracením a nasazováním týmů do košů), za což děkujeme panu

divider
dorky
16
Dub

Juniorky ukončily sezónu úspěšně!

V neděli vyrazily na poslední tažení také naše juniorky. Přesněji spíše dorostenky, protože většina holek je z mladší kategorie. Náš klub otevřel letos

divider starší články divider