12
Říj
Jiří Patočka

Starší žáci na turnaji ve Švédsku

Minulý týden se tým našich starších žáků (16 hráčů + trenér)  zúčastnil turnaje ve švédském městě Umea. Samotným zážitkem již byla cesta na turnaj, kdy jsme místo zdlouhavé cesty autobusem letěli. Takže místo 30 hodin v buse a trajektu 2 hodiny letu. Musím pochválit organizaci celé výpravy, vše fungovalo, jak mělo. Pokud byl nějaký zádrhel, tak mi ho pomohl ochotně vyřešit Dan Wertheim ze Sparty.

20171007_203111

Město Umea leží až v severní části Švédska. Má zhruba 150 tis. obyvatel a všichni snad jezdí všude na kole bez ohledu na počasí a denní dobu. Obdivovali jsme velkou spoustu kvalitních sportovišť. Ve městě funguje 16 hal, kde se hraje florbal. Neskutečné ve srovnání s naší metropolí.

Bydleli jsme v tělocvičně místního gymnázia Fridhem, odkud jsme to měli jen 5 minut chůze do hlavní haly turnaje Umea Energi, kde trénují a hrají zápasy florbalisté týmu Dalen hrající švédskou superligu. Před halou pak byla zastávka turnajových autobusů, které na dvou linkách vozili výhradně hráče a doprovod. Celkem se hrálo na třech různých místech a šesti hřištích. Stravovali jsme se buď v restauraci v centru, která byla asi 10 minut pěšky nebo ve školách, kam právě zajížděly turnajové busy.

20171008_153012

Po příletu jsme si odpoledne zahráli přátelské utkání proti Pardubicím a Spartě. Pak jsme v hale ještě zůstali a sledovali trénink Dalenu, který se chystal na sobotní duel s favorizovanou Storvretou. Kluci tak mohli na vlastní oči vidět, v jakém tempu probíhají švédské tréninky nejvyšší úrovně. V sobotu večer jsme pak zápas sledovali a byl to skutečně velký sportovní zážitek. Super utkání, neskutečně rychlé se spoustou gólů a dalších šancí. Domácí prohráli 5:8. Kluci byli nadšení.

V pátek dopoledne jsme mohli navštívit místní jump park, ale kluci si vybrali raději procházku do města spojenou s nákupy. Ubytování v tělocvičně využívali po celou dobu ke hře a někteří tak florbal nehráli jen pouze ve spánku ☺. Po obědě už začal samotný turnaj.

1. zápas x Boleslav 1:3 – s pozdějším vítězem turnaje jsme sehráli celkem vyrovnaný zápas, kdy soupeř byl silnější na míčku a  měl více šancí, nicméně výsledek byl do konce otevřený. Bohužel zde musím uvést, že Boleslav si na turnaj, kde nebyly umožněny v pravidlech žádné věkové výjimky, přivezla 6 dorostenců, což byl nejzásadnější důvod jejich úspěchu. Také vás napadne, zda je to normální? Holt Made in Bolka…
  2. zápas x Umea 2:4 – statistika zápasu, 80% jsme byli na míčku, 75% času se hrálo na polovině soupeře, my 20 střel na bránu, soupeř 6, přesto jsme prohráli. Kluci hráli fakt dobře, měli výborný pohyb a ten dělal Švédům problémy. Bohužel neproměněný nájezd, několik tyček a spousta vyložených šancí nevyužita znamenaly komplikaci v boji o postup.
  3. zápas x Sunsvall 1:2 – zápas proti pozdějšímu vítězi skupiny, který hrál na 2 pětky složené ze samých urostlých a šikovných hráčů. Bránili jsme od půlky a chodili do brejků. Na střely jsme vyhráli, protože se nám dařilo soupeřovi pokusy účinně blokovat. Remízu jsme si určitě za nebojácný výkon zasloužili.
  4. zápas x Dalen 4:3 – přes tři prohry jsme měli ještě teoretickou šanci být třetí ve skupině a postoupit do playoff A. Ta se sice kvůli dalším výsledkům rozplynula před zápasem, nicméně o motivaci bylo postaráno. Protivník zvučného jména, každá výhra nad Švédy se počítá a nechtěli jsme být ve skupině poslední. První půlku jsme byli jednoznačně lepší a vedli 4:1. Druhý poločas jsme se úplně vytratili a ubránili zuby nehty těsnou výhru.
  5. zápas x Ankarsvik A 2:1 – sobotní večerní zápas se nám i přes výhru nepovedl. Jedním slovem herní trápení s nejslabším soupeřem, na kterého jsme na turnaji narazili. Byly to paradoxy, 3 prohry přes kvalitní výkon a 2 výhry přes slabý výkon. Florbal nemá logiku ☺
  6. zápas x Ankarsvik B 5:4 po SN – semifinále playoff B. Super zápas, akce se rychle střídaly na obou stranách. My měli více ze hry a soupeř brejkoval. Prohrávali jsme 2:4, ale stihli vyrovnat. 5 minut prodloužení branku nepřineslo a tak přišly na řadu nájezdy. Rozhodla až 8. série, kdy jsme se mohli radovat a těšit se ještě na jeden zápas.
  7. zápas x Gullanget 5:3 – začátek finále B však začal o hodinu později, než měl, a to už jsme měli být na cestě na letiště. Díky pomoci týmu BA 2005, který nám sbalil  a naložil věci na ubytku a speciální dopravě, kterou narychlo domluvila Sparta, jsme si mohli zahrát. Asi náš nejpovedenější výkon na turnaji. Nechápal jsem, kde berou kluci ještě tolik sil. Opět jsme byli lepší než Švédi. Zcela zasloužené vítězství. Jak si kluci před zápasem řekli: „Ukážeme Švéďákům, jak se hraje v České republice!“

20171008_172629

Zlaté medaile jsme dostali při úprku do šaten. Rychle vysprchovat a přistavenými dodávkami na letiště. Vezli nás hráči A týmu mužů Dalenu. Odbavení se táhlo a tak jsme stihli odlet úplně na poslední chvíli. V letadle zpět panovala pohodová atmosféra a kluci řešili zážitky z turnaje.

Přestože jsem s nimi byl jediný dospělý a měl obavy, abych je uhlídal, tak celý turnajový zájezd proběhl naprosto v klidu. A za to musím klukům poděkovat, protože se chovali tak, jak měli. Zažili jsme dost legrace. Kluci se k sobě navzájem chovají fajn. Po sportovní stránce celkově hodnotím turnaj velmi dobře. Odehráli jsme samé vyrovnané zápasy se silnými soupeři. Tým měl při utkáních energii, kluci se hecovali a makali, co mohli. Holt občas ještě kvalitu hry neudržíme. Nicméně klukům ta zkušenost určitě pomůže v dalším rozvoji.  Takže za rok si dáme repete?

trenér Tom

20171005_080617_

image1
28
Lis

Starší žáci 2004 se vrací do 1.koše!

BA - Start 5:1 První ranní zápas jsme nastoupili trochu mimo mysl a koncentraci, a tak znamenal první poločas jen rozehrávaní. Převaha na hřišti

FB_IMG_1542799813513
22
Lis

Mladší žáci 2007 druzí v Letňanech

V neděli 18.11. jsme se sešli z důvodu pořádání třetího koše už v 8:00 v Letňanech v BB Aréně. Ve

18765902_1740173862941860_2453627811840047716_n
14
Lis

Starší žáci 2005 jdou do třetího koše!

Čtvrté kolo ligy starších žáků jsme odehráli Na Třebešíně v hale VŠE. Po pořádání 6. koše jsme zužitkovali dva předešlé postupy a změřili síly se soupeři