< >
137x117_stz_a
02
Dub
sdílet článek
Jiří Patočka

Starší žáci Black sestoupili do 3. koše

Na předchozím turnaji, který jsme pořádali, jsme po třech prohrách sestoupili do druhého koše. Bohužel herní mizérie pokračuje a v druhém koši jsme dopadli stejně. Nemůžeme se schovávat za to, že nám teď dlouhodobě chybí klíčoví hráči Matouš Burian, Jirka Calda a teď se k tomu přidal i Štěpán Kostrhún. Lukáš Horák zase nastupoval poprvé po delší pauze. I ostatní hráči by měli být schopni předvést minimálně lepší hru.

X SKV 1:1
Vyrovnaný zápas s pozdějším finalistou. Bylo vidět, že soupeř z nás má respekt poté, co jsme většinu sezony odehráli v prvním koši. Ovšem tento ostych velice rychle ztratil, protože jsme žádnou dominanci na hřišti rozhodně nepředvedli. Přesto to byl náš nejpovedenější zápas na turnaji. Jediný gól jsme dali v oslabení, kdy situaci 2 na 1 ukázkově zakončil Tobi Hejda po nezištné přihrávce Šimona K. První pětka složená z nejzkušenějších hráčů se bohužel nedokázala prosadit. Nepředváděli totiž týmovou hru, bylo to ve stylu kličkuji do té doby, dokud mohu. Obránci připravení na střelu zůstávali absolutně nevyužití. Trenéři to klukům opakovali po každém střídání, změna žádná. Jen s ohledem na fakt, že nebyl prostor s ohledem na výkony hráčů třetí pětky, kluky z první lajny posadit na lavičku, zůstali dál ve hře. Tradičně solidní výkon v brance podal Tom Erneé.

X Kobylisy 2:5
Soupeř prohrál první zápas s SKV 0:5 a kluci už začali počítat, kolik musí dát branek na postup do finále. Zde jsem udělal chybu, protože jsem chtěl větší tlak na soupeře docílit jiným rozestavením na hřišti. Ovšem to jsme neměli zažité a moje sázka na herní inteligenci týmu nevyšla. Kobylisy se stáhli do obranného bloku na svojí polovinu. Napadání jejich rozehrávky bylo absolutně neúčinné, protože naši hráči pressing praktikovali tak nějak napůl, pořádně soupeře nedostupovali. Kobylisy jednoduše házeli dlouhé balonky dopředu, kde jsme prohrávali souboje 1 na 1. Vrátili jsme za stavu 0:2 rozestavení na tradiční 2-1-2. Ovšem nebyli jsme schopni postupným útokem překonat obrannou hráz. Útočníci byli statičtí, obránci neměli kudy poslat průnikovou nahrávku, většinou jí uspěchali a soupeř zachytil. Bohužel rotace hráčů, změna pozic mezi křídlem a obráncem s cílem rozhození obrany soupeře jsou prvky, které zatím neumíme. Bylo evidentní, že nejsme zatím schopní rychlou kombinací z první překonat zatvrzelého soupeře. Byl to nejslabší výkon v celé sezoně. Nebyli jsme schopní nahrát, zpracovat, vystřelit, vést míček, prohrávali souboje, start na míček pomalý, čtení hry nulové. Z velké části za to mohla hlava, kluci šli do utkání s tím, že to půjde samo. Tvrdě narazili na houževnatý odpor a už se nedokázali do zápasu vrátit. V průběhu hry nejsou pak schopni na hřišti realizovat trenérské pokyny. Kryštof Kasha v brance chytil co mohl, ovšem na střely po krosvých nahrávkách, z bezprostřední blízkosti nebo zpoza hráče zkrátka neměl. Takže pak nebyla jiná možnost, než zabojovat v zápase pravdy.

X Tatran B 2:6
O dlouhé pauze si šli kluci lehce zahrát na přilehlé hřiště fotbálek. Za normálních okolností bych jim to nedovolil a chtěl, aby šetřili síly na poslední utkání. Jenže bylo vidět, že chvíli zapomněli na nepodařenu hru. Najednou jsou plní humoru, při hře spolu čile komunikují, mají nefalšovanou radost z každé povedené akce. Zkrátka je to zábava a ne povinnost. Naivně jsem si myslel, že to dokáží přenést i na florbalové hřiště. Zápas jsme odmakali, i když se nevyvíjel od začátku příznivě. My se trápíme v rozehrávce, kterou soupeř účinně napadá až do zadních mantinelů, kombinace na útočné polovině pomalá, výběhy do střel blokované, obránci tentokrát nahrávky už dostávali, ale pod tlakem většinou trefili prvního hráče a následoval brejk. Naše oba góly, na kterých se podílel svou aktivitou v napadání Kuba Vaněk byly v podstatě šťastné. Vedle toho stály za zmínku tak tři čtyři střely, které ovšem v síti neskončily. Naopak soupeř řešil přechod do útoku mnohem rychlejší přihrávkou na rozběhnutého hráče, jelikož byl pak silnější v situacích jeden na jednoho a dokázal tak vzniklé přečíslení využít, tak Tom Erneé v brance neměl už nárok všechno pochytat. Dostal tam pěknou nadílku k 15. narozeninám…

Závěr: svět se samozřejmě po tomto turnaji nezhroutil, ale jednoznačně nám nastavil zrcadlo, jak na tom jsme. Když si to po sobě čtu, tak si říkám, zda není chyba ve mně jako trenérovi. Neumím kluky připravit tak, aby obstáli, byť se o to snažím, co mi schopnosti stačí. Příčiny slabé hry vidím tři:
Objektivní – chybí nám nesmírně klíčový hráč Matouš Burian a to jak na tréninku, tak na zápase. To je totiž hráč, kterého jsem v životě nemusel na tréninku napomenout „Dávej pozor na to, co říkám“ nebo „Dělej to cvičení naplno“. A v zápase fakticky dal nebo přihrál na 2/3 našich branek. Tým s ním jako kapitánem má daleko větší sebedůvěru. Před měsícem jsme druhý koš vyhráli a libovali si, jak jsme ve finále s Kladnem dobře hráli. Nepochybně chyběli i Jirka Calda a Štěpán Kostrhún. Lukáš Horák tři týdny kvůli zdravotním problémům netrénoval a před turnajem byl na tréninku jednou. Holt to pak je na výkonu vidět. Jenže konkurence v týmu je slabá a je nemám 20 hráčů se slušnou výkonností, které bych mohl zapojit do hry. Kdyby tomu tak bylo, tak hrají ti, co na to trénují, mají na to, poslouchají pokyny a jsou schopni je do hra zakomponovat.
Přístup na tréninku – přijďte se (rodiče a přátelé BA) podívat na náš trénink, jakým způsobem probíhá, ať už z pohledu trenéra či hráčů. Co na tréninku děláme za věci, jak komunikujeme s hráči a na druhou stranu, jak hráči jednak vnímají naše pokyny, jak se jim daří cvičení provádět. Jsem 100% přesvědčen, že až na pár výjimek na tréninku nepracují kluci naplno, jsou nesoustředění, nepřemýšlejí o tom, co se po nich chce a kde se to pak vyskytuje ve hře. Bohužel se s tím potýkáme celou sezonu, ať trénoval Mirek Hladík nebo teď já. Absentuje vnitřní motivace kluků, touha se zlepšovat a něco dokázat, mít dobrý pocit z odvedené práce a tím sám ze sebe. Kluci neřeší florbal jako sport, který milují (aspoň my měli). Řeší dokola jen mobil – hry a FB, to je jich svět a život. A pak už se přesvědčí na vlastní kůži, jak platí rčení „Těžko na cvičišti, lehko na bojišti“. V zápasech, které mají tempo jaké na sebe kluci sami na tréninku nejsou schopni vytvořit, nestíhají. V tom tempu nemají přehled o hře, nefungují jim základní činnosti. Jen si říkám, jak to dělají v jiných klubech. Jak tu motivaci a lásku ke sportu probudí…
Velké nedostatky v herních činnostech jednotlivce – problém z minulosti. Postavení těla, držení florbalky, drigling, vedení míčku, nahrávka její zpracování, uvolnění s míčkem a bez míčku, střelba na všechny způsoby, dorážení, tečování a clonění. A na to navazující herní kombinace a schopnostech číst hru. Tak to by bylo… jenže my v nich „za zbytkem světa“ zaostáváme. Kluci si je musí osvojit přirozeně v cvičeních nebo hře či drilově. A ty mezery v nich jsou tam evidentní, že na ně pořád narážíme. Musíme je zařaovat pořád do tréninku, protože si nejsme schopni nahrát a zpracovat míček, což je základ hry. Druhou stranou mince je fyzička, kde si troufám tvrdit, nejsme zásadně pozadu, spíš nám chybí výbušnost a rychlejší orientace ve hře, abychom byli u míčků dřív než soupeři.
Tak jsem se musel z toho neúspěchu trochu vypsat. Pojďme tomu dát v dalších týdnech, v každém tréninku, v každé jeho minutě všechno a věřím, že náš herní projev dokážeme v posledních dvou turnajích o dost zlepšit. Já chci. Co vy?

Trenéři Tom a Jirka

divider
DSC_0085-768x512
22
Kvě

Zhodnocení sezony starších žáků Black

Starší žáky tvořili ročníky 2003 a 2004, které jsem trénoval poslední dva roky, takže o jednotlivých hráčích, jejich vzájemných vazbách, silných a slabých

divider
IMG_20180506_195952
08
Kvě

STRŽI WHITE OVLÁDLI KRALUPY OPEN!

Starší žáci White vybojovali premiérové vítězství na turnaji v Kralupech nad Vltavou - Kralupy Open. Kluci se neskutečně vyhecovali a od prvního utkání

divider
20180429_150129
01
Kvě

OHLÉDNUTÍ ZA SEZÓNOU

Už také mladším žákům 2005 skončila ligová sezóna 2017-2018. Jaká tedy byla?

Asi nejtěžší v historii tohoto týmu. Nejenom,

divider starší články divider