< >
dorost
09
Pro
sdílet článek
Vojtěch Pavlík

Mladí Bleci v zahraničí

Svůj pohled na švédský florbal Vám již přinesl hráč mužského „A“ Tadeáš Melíšek. Nyní Vám ukážeme, jak je na tom florbal v německy mluvících zemí. V loňské sezóně hráli Marek Hausmann a Vojtěch Šimáček spolu v jedné kategorii a nyní sedmnáctiletí kluci dovedli dorost k druhému místu v republice. Teď pro Vás mají naši odchovanci pár slov o tom, jak vlastně vypadá florbal v Německu a ve Švýcarsku ve slavném Wileru Ersigen!

Oba působíte od září v zahraničí. Proč jste se rozhodli okusit zahraničí?

MH: Do zahraničí mě​ přivedlo studium. Chtěl jsem se zlepšit v němčině a měl jsem to štěstí, že se naskytla možnost, zkombinovat to s florbalem. Přímo tým, mi doporučil Vojta Pavlík a pomohl mi kontaktovat české vedení klubu v Berlíně (tým BAT).

VŠ: Určitě to nebylo, že bych si z ničeho nic řekl, že chci jet pryč kvůli florbalu. Celé se to postupně vyvinulo z hledáni letního kempu v zahraničí. Ve Švédsku jsme nenašli nic adekvátního a s vlastním tátou jsem začal hledat něco ve Švýcarsku. Poslali jsme email Thomasovi Bergerovi, který je hlavním trenérem Áčka Wileru Ersigen, který mel na starost i jejich letní kemp. Ten spolupracuje s Radkem Sikorou, s asistentem trenéra české reprezentace a taktickým trenérem právě u mužů Wileru. Nějak náhodou si o tom řekli a on když zjistil, ze jsem Čech, tak mě pozval, že mohu týden bydlet u něj, a že se mám vykašlat na kemp, ale mam jít rovnou trénovat s jejich kategorií U18. Ke konci týdne jsem mel pohovor právě s Thomasem a Radkem, kteří mě nyní trénují, a nabídli mi, že můžu jít k nim posílit na sezónu právě U18tku. Rozhodování bylo těžké. Rodina, kamarádi, holka, škola. Všechno na rok nechat a doufat, že až se vrátím to bude stejné. Ale nakonec to, že budu umět jazyk, zlepším se ve florbale a zkusím chodit do jiné školy než tady, bylo proste silnější.

dorost


Jaký je rozdíl mezi florbalem českým a tím, kde působíš?

MH: V Německu je úroveň florbalu podstatně nižší. Nachází se ve stádiu vývoje, u jehož kořenů ovšem stojí velcí nadšenci, jejichž řady brázdí i pár Čechů. Nevýhodou je nedostatek hal velikostí a výbavou přizpůsobených k tréninku a hře, což mírně zpomaluje vývoj talentovaných hráčů. Co jsem tak vypozoroval a slyšel, nejvyšší soutěž většinou vyhraje ten tým, do kterého nastoupí více Skandinávských rodáků na studijním, či pracovním pobytu. Obecně se tam ještě florbal nebere úplně vážně. Mnohým nezasvěceným duším musím sáhodlouze vysvětlovat, že ten sport vůbec existuje, a jak vlastně funguje.VŠ: Hlavní rozdíl je asi v nasazení. Dále pak ve financích, které na to mají. Švýcarský florbal mi připadá jiný hlavně kvůli lidem. Proste jak ho tu dělají. 1) nasazeni. Dám příklad. Hrajeme proti jednomu z posledních týmů tabulky a vyhráváme asi 15:2. Stát se tohle u nás tak už jsou psychicky dole a kašlou na to. Tady pořád hrozně makají, běhají, dřou a hrozne moc slaví gól, i když je na 15:3. Nemluvě o trénincích, všechno je ve větším tempu a všichni se hrozně snaží, aby se dostali do sestavy, nebo se v ní posunuli výše. To vám samozřejmě dělá o dost více konkurence a máte motivaci se taky více snažit. Celý tým se pak posouvá dopředu o dost rychleji. Další je i způsob, jakým trénují. V podstatě děláme tak deset stejných cvičení pořád dokola. Všechny ale dávají smysl, protože zapadají do herního systému, který je nastaven stejně u U16 i muži, takže se furt jen piluje. Nerad to zmiňuji, ale nakonec i ty peníze. Kvůli nim se sem stahují bývalí dobří hráči z celého světa. Vůbec nic proti trenérům z BA, ale je pak jiná motivace, když dva z vašich trenérů jsou mistři nejvyšší švýcarské soutěže

haus4

 

Chybí Vám si zahrát se svými českými spoluhráči za Black Angels?

MH: V Blacích je samozřejmě super atmosféra, která se jinde jen velmi těžko hledá. To mi trošku chybí. Jako další postrádám i onu zmíněnou úroveň. Prostě a jednoduše se nemůžu dočkat, až si zase zahraji lepší florbal s kluky, s nimiž jsem sehraný po několik let.

VŠ: Jasně. Chybí mi spoustu věcí a kluci z BA jsou jedna z nich. Pokaždé, když se na týden kvůli škole vracím, si s nimi jdu hrozně rád zatrénovat.

šimi2

 

Doporučil bys zkusit dalším hráčům Black Angels zkusit vyjet za florbalem?

MH: Doporučil bych to určitě každému. Ať už kvůli zkušenosti, poznání nových lidí a nové kultury, nebo za prozkoumáním nových vod florbalu. Stalo se to určitě jedním z nejzajímavějších zážitků v mém životě.

VŠ: To je asi věc individuálního pohledu. Já kdybych u toho neměl možnost dál studovat v Čechách a zároveň chodit do školy tady, tak bych o pobytu tady musel o hodně více přemýšlet. Na rok až dva mi to připadá super. Pro mě je hlavni asi ten jazyk ale samozřejmě i spoustu zkušeností, jak florbalových tak do života. Ale na delší pobyt mi to v takhle mladém věku nepřipadá dobré. Jestli to ale někoho baví a chtěl by se tím živit, tak proč ne. Je tam spousta faktorů pro i proti, a fakt je to asi pro každého jinak.

divider
39453570_1798930130226527_6394798969045647360_n
04
Zář

Junioři mají za sebou německou misi

Junioři po výhře na Unyp Cupu v dost okleštěné sestavě odjeli na turnaj do Německa, kde se florbal teprve rozvíjí. Přesněji odcestovali do obce Neuhaus

divider
40092722_1822290434554202_3520962954595926016_o
28
Srp

Junioři obhájili výhru na UNYP Cupu

Junioři a juniorky se v posledním srpnovém víkendu zúčastnili přípravného turnaje UNYP. Zatímco juniorům začal turnaj již v pátek, juniorky se vracely v pátek ze

divider
logo_cup_0
22
Srp

Junioři pokračují v přípravě Unyp Cupem

  Junioři mají před sebou další přípravný turnaj před sezónou. Po úvodním třídenním soustředění v Praze se vicemistři loňského roku představili na turnaji Czech Open v

divider starší články divider